• 2 Липня, 2022

Олександр Турчинов: \”Соціальна політика Уряду Януковича – це рекет\”.

Олександре Валентиновичу, відомо, що опозиція, зокрема Ваш Блок Юлії Тимошенко послідовно домагалися внесення змін до Державного бюджету 2007 року з метою збільшення пенсій та заробітних плат. І ось перший віце-прем\’єр Микола Азаров заявив, що з 1 квітня Уряд готовий до такого збільшення. Чи можна сказати, що влада переграла опозицію на цьому полі?

– Знаєте, уряд Януковича нагадує мені сільського ледацюгу з анекдоту, який хотів влітку працювати вчителем, а зимою – комбайнером. Так само і уряд ледь-ледь піднімає зарплати і пенсії з 1 квітня, а тарифи на житлово-комунальні послуги збирається знижувати, коли в цьому вже не буде крайньої потреби – навесні, коли закінчиться опалювальний сезон. При цьому не береться до уваги, що астрономічні тарифи разом з інфляцією впродовж часу правління Януковича з\’їли заощадження людей вщент. В цьому випадку говорити про підвищення заробітних плат чи пенсій на 20 гривень  – звичайнісіньке лицемірство. У людини забрали 200 гривень в місяць, а взамін дали двадцять. Це справжній грабунок, а не соціальна політика. Цей Уряд здатен тільки на маніпуляції. Скажімо, коли дорожчає хліб – це \”прикра світова тенденція\”, а коли дешевшає нафта – це особиста заслуга Януковича, ніби Янукович брунейський султан і лідер блоку країн-нафтоекспортерів ОПЕК.
– А що пропонує опозиція?
– Опозиція не тільки пропонує, вона діє. Насамперед, треба сказати, що ми примусили Кабінет міністрів бодай мінімально підняти зарплати і пенсії, а для цього і блокували трибуну, і вимикали світло в парламенті. Бо в іншому випадку навіть цієї 20-гривневої надбавки люди б не дочекалися. Окрім того, наш лідер Юлія Тимошенко відвідала близько десятка міст України. Майже скрізь, де вона побувала знижено тарифи на житлово-комунальні послуги, запроваджено аукціони на землю, ліквідовано корупцію в сфері землекористування. Красномовний приклад. В Хмельницькому за участі Юлії Тимошенко було проведено перший в місті чесний аукціон на землю. В результаті ділянку землі, при стартовій ціні 50 тисяч гривень, було передано в оренду за півмільйона. Ці кошти пішли до місцевого бюджету. Це показує, яких результатів можна досягти, коли справді взятися до роботи. Але поки опозиція замість влади знижує тарифи і наводить лад в країні, Уряд Януковича лише звітує, забувши, що люди не їдять даних Держкомстату і не можуть покласти до холодильника бадьорі звіти пана Азарова. В Україні сьогодні все поставлено з ніг на голову. Опозиція виконує соціальні функції Уряду, а Кабінет міністрів Януковича перетворився на тіньовий уряд, в тому сенсі, що цілком зосередився на обслуговування тіньової економіки. За сім місяців прем\’єрства Януковича ресурси власників великих капіталів (тобто олігархів) виросли на 4,6 мільярда гривень (це тільки офіційні дані), а реальні доходи людей зменшилися втричі.
– Але, по суті, чим ваші пропозиції щодо збільшення пенсій і зарплат відрізняються від пропозицій уряду?
– Відрізняються передусім тим, що Уряд взагалі не має таких пропозицій і навіть не хоче їх розглядати. Ми хочемо реально збільшити доходи людей, а Кабінет Януковича видати урядовий рекет за благодійність. На наше переконання підвищувати заробітні плати і пенсії треба з 1 січня, а не з 1 квітня – це по-перше, з урахуванням втрат від росту житлово-комунальних тарифів та інфляції, – це по-друге, будь-якому зростанню тарифів мусить передувати збільшення пенсій і заробітних плат, – це по-третє. Лише в такому випадку ми можемо сказати, що вжиті всі заходи для соціального захисту людей. Коли Юлія Тимошенко стала Прем\’єр-міністром, то вона за два місяці зуміла компенсувати дефіцит державного бюджету в 30 мільярдів гривень, який залишився їй у спадок від Януковича. Реальні доходи населення збільшилися на 35 відсотків. Це найбільший ріст доходів громадян за всю добу незалежності. Сьогодні Уряд Януковича сором\’язливо тицяє людям по 20 гривень і вимагає визнати власну недієздатність та невігластво шедевром державної мудрості. Звичайнісінький грабіжник, кишеньковий злодій перевдягається в костюм Робін Гуда.
– Але опозиції, на відміну від уряду, не треба турбуватися, де взяти кошти для соціальних програм.
Повірте мені гроші для цього є. Скарги і стенання Кабміну Януковича з приводу хронічної нестачі коштів – це крокодилячі сльози. Блок Юлії Тимошенко створив спеціальну аналітичну групу, яка впродовж місяця вивчала доходну частину державного бюджету. Це – дуже серйозна робота. Мушу сказати, що вже сьогодні Уряд Януковича цілком свідомо приховує 15 мільярдів гривень. Ці гроші, маємо таку підозру, можуть переміститися в тіньові сфери. Ми хочемо їх скерувати на соціальні програми доки вони не пішли обслуговувати програми корупційні. Ми готові передати наші аналітичні висновки Урядові, але сам Уряд не хоче брати їх до уваги. Я розумію, що Януковича та його команді дуже важко ділитися \”заробленим чесною працею\”.
– Уряд говорить, що вони витратили кілька місяців на нормалізацію економічного становища, в тепер почнуть працювати на розвиток. Опозицію, не влаштовує такий варіант?
– Уряд Януковича витратив кілька місяців на відновлення тіньових схем в економіці, реабілітацію так званих вільних економічних зон, які є озоновими дірками в національному господарстві, зловживання з відшкодуванням податку на додану вартість, і т.д. В Україні повернулася тінь разом з тіньовиками. Ті, хто сидів, мов щурі, по закордонних норах, коли Тимошенко 7 місяців перебувала при владі, сьогодні повертаються і почуваються цілковитими господарями країни. А тепер, вони починають працювати, як ви кажете, \”на розвиток\”. Почали, наприклад, з того що Мінвуглепром виступив з таємним циркуляром, яким заборонив піднімати заробітні плати шахтарям, не зважаючи на ріст прибутків вуглевидобувних підприємств. Микола Азаров договорився до того, що збільшення доходів населення – це дуже погано і негативно впливає на економіку. Знаєте, мені здається, що так себе можуть вести лише окупанти відносно поневолених народів, а не свої \”рідні\” урядовці. Я абсолютно переконаний, що команда Януковича – це найнепрофесійніший і найгірший уряд в історії всієї України. Іноді складається враження, що вони вже розуміють: їхні дні перебування при владі – лічені, а тому треба поспішати бодай наприкінці свого бездарного правління увірвати кілька шматків національної економіки. 
– Ви виступаєте за проведення дострокових виборів до Верховної Ради. Однак соціологи стверджують, що повторні вибори дадуть приблизно такі самі результати, які і рік тому. То чи варто починати?
– Мені здається, що поважна і ґрунтована наука соціології не враховує політичну свідомість громадян України, яка дуже стрімко змінюються. Скажімо, у Луганській області є таке містечко Красний Луч. На виборах 2006 року Янукович там отримав мало не 100 відсотків голосів виборців. Так от, цієї зими більше 70 процентів мешканців Красного Луча звернулися до комунальних служб з проханням вирізати в їх домівках батареї опалення, оскільки вони не в змозі оплачувати комунальні послуги на тепло. Було б цікаво довідатися, що сьогодні думають про Януковича та його урядові здібності жителі цього міста. Ви ж пригадуєте рекламну кампанію Партії регіонів \”Покращення вашого вже сьогодні\”. Якби тоді люди знали, що це \”покращення\” реально означатиме ріст корупції, чотирикратне збільшення тарифів, відновлення кучмізму у всіх сферах державного управління, шалений ріст інфляції при зменшенні реальних доходів… Мені здається, що тоді результати виборів були б дещо іншими.
– Тобто ви прогнозуєте, що на повторних виборах опозиція зможе перемогти…
– …А ми не прогнозуємо. Ми цілком впевнені в нашій перемозі. Сьогодні кожен зайвий день перебування Януковича при владі несе такі колосальні негативи для країни, за які треба буде розплачуватися роками. Це – тимчасовий уряд. І питання не в тому, щоб Янукович пішов. Це вже вирішено історією. Наше завдання максимально скоротити їх дні перебування при владі. 

Попередня

Микола Сивульський: Провина за погіршення життєвих стандартів повністю лягає на уряд Януковича

Наступна

За крок до Європи