• 29 Листопада, 2021

Юлія Тимошенко: «Захистимо селян – захистимо Україну!»

Внаслідок безпрецедентно високої температури, що у травні охопила всю територію України, ситуація в сільському господарстві більшості областей набула катастрофічних ознак. Що має зробити держава у цій скруті? Коментує лідер української опозиції, голова БЮТ Юлія Тимошенко.


– Юліє Володимирівно, наскільки тривожними є перспективи неврожаю цього року?


– Цей рік – особливо важкий для села. Сонце палить землю вже з травня і в багатьох регіонах реальна посуха. Спеціалісти говорять, що це страшна пора для сільського господарства. Сума збитків аграрної галузі сягне 14-16 мільярдів гривень.  І це не абстрактні цифри. Це подорожчання хліба, м’ясо-молочних продуктів, овочів для кожної родини. Найгіршим же в цій ситуації є те, що ніхто нічого не робить, щоб запобігти катастрофі на селі. Дії уряду є недостатніми, бездіяльність влади всіх рівнів – неприпустимою, а заспокійлива риторика чиновників міністерства аграрної політики  – безпідставною.


– Але нещодавно уряд заборонив експорт зернових до створення державних резервів.


– Це опозиція змушена брати на себе урядові функції. Під нашим тиском Кабінет міністрів змушений латати дірки і не тільки в сільському господарстві. Скажімо, як ми тільки домоглися проведення дострокових виборів, Янукович знайшов гроші для підвищення зарплат і пенсій. Вже можна таку традицію бачити: якщо Янукович підвищує пенсію, значить вибори на носі… Щодо села також під нашим тиском уряд нарешті виконав вимогу Закону „Про державну підтримку сільського господарства України”, авторами якого є депутати БЮТ. Справа в тому, що в кінці травня ми спостерігали різке зростання вивозу за кордон зерна минулих врожаїв, масово закупленого у селян приватними, як правило іноземними, компаніями. Це такі собі благополучні рекетири, що заробляють на українському селі мільярди. Розуміючи, що незабаром Україні довелося б покривати дефіцит, купуючи втридорога зерно за кордоном, Блок Юлії Тимошенко звернувся з відкритою вимогою до уряду виконати вимоги Закону. Але вжитих заходів щодо зерна недостатньо.


– Чи може неврожай зернових стати причиною більш широкої кризи в сільському господарстві?


– Безумовно може. Я збирала спеціальну нараду наших депутатів, які мають безпосереднє відношення до сільського господарства. Вони кажуть, що дефіцит фуражного зерна, вівса, рапсу потягне за собою зростання цін на корми, а внаслідок цього подорожчає м‘ясо та молоко. Але ще більш за неврожай, селян добивають низькі закупівельні ціни. От такий парадокс: для городян ціни зростатимуть, а селянам як мало платили, так і будуть мало платити за м‘ясо та молоко. Різниця цін осідає в кишенях торгашів-контрабандистів, які в обхід сплати всіх податків та зборів завозять на територію країни сотні тон м‘яса іноземного виробництва. Все це відбувається не зважаючи на численні протести селян за повного сприяння уряду Януковича. Фактично, контрабанда суцільним потоком йде через вільні економічні зони, що здебільшого розташовані на Сході країни. Коли я була Прем’єр міністром, ми максимально, настільки могли, підняли закупівельні ціни на сільськогосподарську продукцію та ліквідували фіктивні зони. Сьогодні ж закупівельні ціни впали вдвічі. Наш уряд робив усе, щоб заробляли селяни, а уряд Януковича робить так, щоб на селянах заробляли усі.


– Що можна зробити щоб зарадити справі?


– По-перше, у зв‘язку з неврожаєм, потрібно звільнити від сільськогосподарського податку території, які постраждали від посухи у травні. Селянам треба залишити гроші, щоб пересіятись. До речі така процедура передбачена у ст. 9 Закону „Про фіксований сільськогосподарський податок”. Це ж стосується сплати процентів за кредитами, які агропідприємства брали у комерційних банках. Відповідно для цього потрібне рішення Національного банку.


По-друге, потрібно негайно і повністю погасити борги держави перед селянами за здану на забій худобу, свині та птицю, за селекцію у тваринництві, птахівництві та рослинництві, за здешевлення кредитів, а також дотації на посіяний гектар зернових.


По-третє, треба негайно здійснити вичерпні заходи по відновленню систем зрошення, передусім в південних областях, за рахунок державного бюджету.


По-четверте, в цих важких умовах особливо важливо, спираючись на норми Меморандуму, укладеного з виробниками дизельного пального, зафіксувати ціни на нього до закінчення збиральної кампанії. При цьому треба пам‘ятати, що світові ціни на дизельне пальне не зростають, а падають протягом останніх 3-х місяців.


По-п‘яте, і найголовніше, потрібно негайно оскаржити рішення судів, що дозволили ввезення через вільні економічні зони та території пріоритетного розвитку м’яса без сплати будь-яких податків. Ми вимагаємо від Генеральної прокуратури, СБУ та МВС з’ясувати мотиви прийняття таких рішень та в разі необхідності порушити кримінальні справи за фактами  контрабанди та винесення за відомо неправосудних рішень. 


Розмовляв Віктор Уколов

Попередня

Стеців каже, що його прикривають чиновники із правоохоронних органів, а сам ховається за спідниці своїх продавців

Наступна

ЛІДЕРИ ЛІВИХ ПАРТІЙ ЧИ „ЗАЖРАНІ БУРЖУА”?