• 24 Червня, 2021

Білі починають. Репортаж тижневика \”Главред\”

Нереєстрація списків БЮТ Центрвиборчкомом, яку багато хто поспішив назвати вдалим піар-ходом Юлії Тимошенко, насправді зіпсувала плани блоку. Через затримку з офіційним стартом кампанії на тиждень було зміщено заздалегідь розпланований графік візитів лідерки блоку в регіони України. Також значних коректив просто на ходу зазнавала програма поїздок Тимошенко.

Як наслідок, одну з базових для себе областей – Тернопільську – Тимошенко відвідала не 20 серпня, як це було задумано спочатку, а на два дні пізніше. На додачу довелося відмовитися від проведення мітингу в обласному центрі – сюди політик повернеться в середині вересня.


Свій день на Тернопіллі лідерка БЮТ розпочала з поїздки до Зарваницького монастиря, де отримала благословення та поспілкувалася з паломниками. Віддавши Богу Богове, Тимошенко вирушила до Тернопільської облдержадміністрації. Там вона провела велику прес-конференцію для журналістів, що з\’їхалися практично зі всіх сусідніх регіонів, – через брак часу візитом до Тернополя західноукраїнська програма туру Тимошенко обмежувалася, наступного дня у неї була запланована зустріч з Президентом.


Головним же заходом у цей день був мітинг у райцентрі Бережани на заході області. Почувши про можливість вживу побачити політика, який на минулорічних виборах здобув у регіоні переконливу перемогу, туди приїхали делегації з доброї половини районів області, і центральна площа міста була практично заповнена.


Активісти БЮТ на місці організували роздачу фірмової атрибутики, презентованої на останньому з\’їзді блоку. Місцеві жителі та гості Бережан охоче розбирали її, тож початок мітингу виглядав вражаюче: декілька тисяч людей у білих футболках та кепках із білими прапорами слухали виступ Тараса Петриненка – теж у білому.


Тимошенко з\’явилася на сцені несподівано, коли Петриненко ще доспівував пісню. Вона стала за спиною співака і, коли той із овацій присутніх зрозумів, що лідерка БЮТ вже на сцені, оголосив її вихід: \”Остання надія України! Юлія Тимошенко!\”


Промова Тимошенко тривала годину і стосувалася, напевно, всіх болючих для пересічного українця проблем: від закупівельних цін на молоко до нового податкового кодексу і від запровадження загального медичного страхування до боротьби з корупцією.


Люди слухали її мовчки, не перебиваючи ані вигуками, ані аплодисментами. Час від часу навіть здавалося, що всім байдуже, про що говорить Тимошенко, і вони зібралися лише для того, щоб подивитися на свого кумира. Проте варто було їй безпосередньо звернутися до присутніх: \”Підніміть руки, хто лікується безкоштовно!\”, як площа ожила, і кожна бабуся намагалася докричатися до сцени: \”Нема, Юля! Нема таких!\”. А коли Тимошенко жартувала: \”Ну, якщо і підніметься десь рука, то це, напевно, народний депутат\”, – Бережанський майдан підтримував її дружнім сміхом.


\”Розклад сил на цих виборах простий, – говорила Тимошенко, – Якщо Центральна та Західна Україна прийде на вибори і проголосує за демократичні сили, – перемога буде за нами\”. І цю перемогу лідерка БЮТ випускати з рук не збирається: \”Нам і дня не потрібно для того, щоб сформувати сильну, професійну і відповідальну владу\”.


Єдиним партнером для формування коаліції в Раді шостого скликання Тимошенко бачить \”Нашу Україну\” і в своїх виступах утримується від будь-яких випадів в її сторону. Втім, усе частіші розмови про можливість створення в новому парламенті \”широкої коаліції\” примушують лідерку БЮТ ставити перед своєю силою максимальні завдання: \”Щоб не було неприродних коаліцій, нам потрібно мобілізувати всіх своїх прихильників і одержати 226 мандатів у Раді нового скликання\”.


І, хоча сама Тимошенко утрималася від прогнозу, якими повинні бути результати блоку, щоб таке амбітне завдання було виконано, безпосередній організатор нинішнього туру Андрій Кожем’якин упевнений, що одержати 226 мандатів в новій Раді під силу, а отримання на виборах підтримки 34% виборців (цього, за прогнозами БЮТ, повинно вистачити для формування більшості у ВР) розглядається штабом блоку як цілком досяжний результат.


Досягти цього сподіваються за допомогою \”Українського прориву\” – стратегічної програми розвитку України, розробленої за замовленням БЮТ \”кращими вітчизняними вченими\”. В рамках її реалізації Тимошенко розглядає і популярну останнім часом тему недоторканності і пільг депутатів та чиновників, і реформу системи правосуддя, і всенародний референдум, який \”має покласти край двовладдю в Україні\”. \”Я упевнена, що референдум повинен відбутися в один день з виборами, щоб додати цим виборам сенсу. І я переконуватиму в цьому Президента\” – заявила вона.


Втім, окрім високих матерій Тимошенко говорила людям і про більш приземлені речі, наприклад, про вирішення такого \”цікавого питання\”, як збільшення виплат на народження дитини. \”На минулих виборах ми хотіли підняти розмір допомоги до рівня 15-25 тисяч гривень, а зараз Партія регіонів хоче ще більше збільшити ці цифри. Ми на це згодні, чом би й ні – гроші в бюджеті є. Ми хочемо, щоб відразу з площ молодь йшла займатися справою, а не на мітингах стояти\”, – ще раз викликала гучний сміх на площі Тимошенко.


Де БЮТ візьме гроші на підвищення цих і інших соціальних виплат? \”Це – елементарні речі, – пояснює Тимошенко, – я це показувала на посаді прем\’єра. Перекриваєш тіньову сферу – гроші народжуються. Це дуже просто\”. По тому, як активно почали кивати цим словам бережанські пенсіонери, складалося враження, що дійсно, немає нічого простішого, ніж добути засоби на масштабне підвищення пенсій і зарплат.


А \”тіньовій сфері\”, судячи з усього, дійсно, доведеться нелегко. \”Амністії для всіх не буде. Клани будуть покарані\”, – рішуче пообіцяла Тимошенко. З корупцією на низовому рівні БЮТ боротиметься по-своєму: \”Наша команда вивчила досвід боротьби з корупцією в різних країнах і з\’ясувала, що корупції немає в Китаї. Чому? Тому що там за корупцію чиновника виводять на площу і відрубують або руку, або голову – залежно від масштабів корупції\”. Українським чиновникам відрубування рук і голів не світить, але приструнити їх Тимошенко збирається теж за допомогою страху бути покараними: запровадженням довічного ув’язення за доведені факти корупції: \”Чиновники боятимуться красти, і я впевнена, що у нас не буде ні корупції, ні довічних вироків за корупцію\”. Народу ідея явно сподобалася. \”Так їх!\”, – ледь чутно прошепотів дідусь з ковінько в кепці з написом \”Коса всередині\”.


\”Шановні друзі! – патетично закінчувала Тимошенко свою годинну промову – Свої сили я черпаю не з того, що я їм або сплю багато, а з того, що у мене є мрія. Я мрію побачити Україну сильною, незалежною, європейською. І поки я не досягну цієї мрії, я і сили знайду, і час. Тому що це – завдання нашого покоління. Сотні і сотні років наші діди-прадіди боролися за Україну. Так невже ми можемо після нашої перемоги 2004 року опускати руки?\”. \”Ні\”, – хором відповіла їй площа.


\”Я не зможу приїхати на кожен Майдан. Телеканали, що належать кланам, теж проти мене. Я прошу передати всім своїм друзям і знайомим, як ми повинні боротися, щоб всю Україну зробити українською\”, – поставила своїм прихильникам завдання Тимошенко.


Після цього на сцену вийшли улюбленці місцевої публіки Тарас Петриненко і Тетяна Горобець, котрі виконали пісню \”Україно\”, під звуки якої, за іронією долі, традиційно виходять на сцену лідери \”Нашої України\”, а потім – разом з бережанським Майданом заспівали національний гімн акапелло, від чого безліч присутніх (у тому числі й сама Тимошенко) не змогли або не захотіли стримати сліз.


\”Бог нам допоможе! Справедливість переможе! Зустрінемося після перемоги!\” – під ці слова Петриненка Тимошенко зійшла зі сцени і пройшла до свого автомобіля крізь натовп шанувальників, охочих подарувати їй власноруч виготовлені сувеніри, потиснути руку, поцілувати або просто доторкнутися до неї.


Ще декілька годин по закінченню мітингу по центру Бережан бігала малеча в маечках \”Великі хлопчики за Юлю\” , а їхні мами сперечалися, кому ж саме вона помахала з вікна свого \”Мерседеса\”, проїжджаючи площу Ринок. \”О, баба молодець\”, – не міг приховати захоплення дядько, який переживав через те, що йому \”Юліних\” футболок не вистачило. \”І така маленька, прямо біля мене пройшла, я сама бачила. І коса у неї справжня!\”, – ділилася враженнями з  подругами,яким пощастило менше, огрядна тітонька. \”Допоможи їй, Боже\”, – відповідали ті.


Візит Тимошенко на Тернопільщину цілком очікувано пройшов як по маслу. Але для перемоги на виборах приголомшливого успіху на заході України явно недостатньо, і лідер БЮТ це чудово розуміє. Тому зарядившись любов\’ю від своїх найвідданіших прихильників, Тимошенко відправляється на справжній фронт боротьби за владу: на схід, де люди, за її власним виразом, \”зрозуміли, що Кучма і Янукович – це близнюки-брати\”. І від того, як у неї підуть справи там, залежатиме, чи зможе Тимошенко підтвердити свої неприховані претензії на повернення в прем\’єрське крісло.


Святослав Хоменко, \”Главред\”


Опубліковано 27 серпня

Попередня

В Тернополі зловживання чиновників перетворились в бізнес соціалістів

Наступна

Газети друкують неправду