• 19 Вересня, 2021

С Т Е Н О Г Р А М А

Брифінг Тимошенко Ю.В., Луценко Ю.В. від 7 жовтня 2008 року

ТИМОШЕНКО Ю.В. – Я запросила вас до уряду для того, щоб повідомити про хід створення коаліції в парламенті. Я, як вважала, так і абсолютно точно вважаю, що розпуск парламенту зараз в часи дуже потужної фінансової  кризи в світі, абсолютного хаосу в політикумі просто недопустимий. Я вважаю що розпуск парламенту змінить проєвропейську більшість в парламенті, і, практично, кине країну в хаос невизначенності.


Вважаю розпуск парламенту злочином. І саме тому, я хочу повідомити вам зараз, що у мене в руках знаходяться сто п”ятдесят п”ять підписів всіх членів нашої фракції за поновлення демократичної коаліції. Всі до єдиної людини – члени нашої фракції  поставили свої підписи. Крім того, ми підписали коаліційну угоду, яка один в один відповідає всім домовленностям, які були досягнуті під час формування демократичної коаліції  перший раз.


Чому Ющенко у Європі підписав заяву, яка не відповідає його позиції – навіщо таке блюзнірство та подвійні стандарти – у Європі він підписує виважені заяви, а в середині країни використовує як засіб політичного паралічу коаліційних процесів.


Наша політична команда попри те, що була абсолютно незгідна з ультиматумами, які ставив Президент щодо поновлення демократичної коалиції все ж-таки, зберігаючи спокій в Україні, зберігаючи парламент, який так важко був обраний на дострокових виборах, ми прийняли всі ультиматуми, хоча були з ними абсолютно докорінно незгідні. Ми проголосували всі закони, які ультимативно вимагав Президент. Ми підписали заяву по Грузії, яку, до речи, підписали ще під час, коли конфлікт розпочався. Це та заява, була зафіксована на самміті „Україна – ЄС” і ту, яку підписав Президент Ющенко. Я хочу сказати, що все, що потрібно було зробити від БЮТ,  на сьогодняшню хвилину зроблено.  Зараз справа за Президентом країни. Крім того, я вела не одну дискусію – і з фракцією „Наша Україна – Народна самооборона”, де більшість депутатів – за поновлення демократичної коаліції.


Відповідальність за нестворення коаліції повністю лягає на Президента.


Я вела достатньо серьйозні і грунтовні переговори з блоком Литвина, з Володимиром Михайловичем Литвиним, який, якщо є бажання у Президента і у його команди, готовий входити до демократичної коаліції в посиленному варіанті. Сьогодні, абсолютно точно, без будь-яких сумнівів поновлення демократичної коаліції в посиленому складі знаходиться в руках Президента країни. Він прямо забороняє своїй фракції створювати таку коаліцію, прямо забороняє, вся відповідальність за нестворення коаліції в парламенті лягає безпосередньо на Президента країни, тому що всі інші абсолютно погоджуються це робити.


Хочу ще зазначити, що всі ці лякання, які лунають, що парламент буде розпущений через годину-дві, до 24 годин, через день, через два або сьогодні, мені здається, це настільки недержавницька, безвідповідально і абсолютно безперспективна політика. Мені б дуже хотілось би, щоб все ж таки Президент країни подумав про країну, а не про президентські вибори в 2010 р.


Крім того, я хочу твердо заявити, що ніяких переговорів зараз ні БЮТ за Партією регіонів, ні Партія регіонів з БЮТ не веде і не вели. Тому що Партія регіонів була в абсолютній змові із Секретаріатом Президента для того, щоб розвалити демократичну коаліцію і піти на дострокові вибори. Партія регіонів дочекалась, поки Президент розвалив демократичну коаліцію і сьогодні прийняла рішення йти на дострокові вибори без будь-яких коливань. Мені дуже шкода, що так відбувається. Я хочу, щоб була поновлена стабільність у політикумі, щоб 90 % громадян України, які не хочуть іти на дострокові вибори, які не хочуть в новий рік, а саме в новий рік, саме за 5-6 днів до новогош року Президент збирається дострокові вибори, 90 % громадян України такого не хочуть.


Тому я вважаю, що сьогодні Президент мусить подумати про країну і прийняти рішення про створення демократичної коаліції в посиленому складі, або в тому, в якому ця коаліція була. БЮТ пройшов свій шлях, зробив все, що необхідно, виконав всі ультиматуми і готовий до відновлення коаліції.


Будь ласка, які є питання?


 


питання


 


ТИМОШЕНКО Ю.В. – Від народних депутатів Нашої України – Народної самооборони. Я думаю, що вони самі не один раз про це говорили. Провели безліч прес-конференцій лідери партій, такі як Тарасюк, Стретович, Кармазін, як всі абсолютно депутати, які працюють в „Народній самообороні”. Більшість людей, які думають про Україну, сьогодні категорично проти дострокових виборів.


 


ТИМОШЕНКО Ю.В. – Ви прекрасно знаєте, що попри колосальну протидію, яка чинилась роботі уряду, ми сьогодні тримаємо макроекономічну стабільність, не зважаючи на те, що фінансова і економічна криза руйнує весь світ, ми сьогодні тримаємо абсолютно в межах запланованої інфляцію, ми маємо плюс 100 млрд. грн., це третина плюс бюджету на наступний рік додатково зібраних грошей в бюджет, і ми маємо всі перспективи і далі економічно зміцнювати нашу країну. Але, в той же час, на жаль, Президент вирішив кидати країну в хаос абсолютної невизначеності і не прогнозованості.


І тому я вважаю, що сьогодні не тільки я звертаюсь до Президента, а звертаються всі люди, які його в 2004 році обрали Президентом країни, зупинитись і працювати на країну. Всі соціальні виплати, які Конституційний Суд поновив і які соціальними законами передбачені, всі в видатках бюджету на 2009 рік, в проекті, передбачені.


питання


 


ТИМОШЕНКО Ю.В. – По-перше, дійсно, це пряма конституційна норма. Після дострокових виборів рік не можна розпускати парламент. Починається відлік з того моменту, коли депутати достроково переобраної ради приймають присягу. З цього моменту закінчується рік 23 листопада, якщо я з датою не помиляюсь, то це 23 листопада. Тобто йдеться про те, що до 23 листопада взагалі не можна розпускати парламент за за Конституцією. Але, на жаль, Президент не завжди дотримується цього головного документу країни.


 


ТИМОШЕНКО Ю.В. – По-перше, я категорично зараз не хочу розмовляти про дострокові вибори, я вважаю це безглуздям, я вважаю це злочином сьогодні проти країни, абсолютним безвідповідальним політичним кроком і тому зараз я борюся за створення коаліції в парламенті і рішення про створення коаліції не від народних депутатів сьогодні залежить, а від однієї людини – від Президента країни.


І поки я цей шлях повністю не пройду, поки ми не створимо демократичну коаліцію, я навіть гіпотетично не хочу говорити ні про які формати дострокових виборів. Я вірю в те, що все ж таки ми збережемо парламент, збережемо країну і збережемо стабільність.


 


 


ТИМОШЕНКО Ю.В. – І я хотіла ще раз зосередити увагу суспільства, що всі фракції готові сьогодні об’єднатися в коаліцію: і Блок Литвина, і БЮТ, і НУ-НС. Єдиний, хто не хоче цієї коаліції – це Президент країни. І тому йому потрібно не до депутатів звертатися, не до окремих парламентаріїв, а звернутися особисто до себе, і самому вирішити долю країни на користь створення демократичної коаліції в посиленому форматі з Блоком Литвина.


Президент поступає нечесно коли перекладає відповідальність на депутатів, коли він сам насправді зруйнував демократичну коаліцію і сам є сьогодні перешкодою для її створення.


От, власне, чому я і зібрала. Тому, що я не хочу, щоб такі заяви Президента, коли він цинічно покладає відповідальність на депутатів, а насправді сам зруйнував демократичну коаліцію, і сам сьогодні є головною перешкодою для її створення, щоб це відклалося в суспільстві, і щоб суспільство думало, що Президент робить правильно. Він робить не чесно по відношенню до країни, не чесно по відношенню до демократичної коаліції, не чесно по відношенню до тих людей, хто його обирав Президентом. От що я хотіла сказати сьогодні.


 


ТИМОШЕНКО Ю.В. – На жаль, сьогодні у Ющенка В.А. і Партії регіонів, а окремо Ахметова, є чітка змова на похід на дострокові вибори. Вони домовилися, і ніяких інших конфігурацій, крім поновлення демократичної коаліції, розглядатися не може. Запрошення на консультації не було у нашої фракції до цієї хвилини.


 


 


 


 


 


 


 


ЛУЦЕНКО Ю.В. – Я зараз звертаюсь до вас, до читачів, слухачів, глядачів як лідер „Народної самооборони”, як перший номер списку „Наша Україна – Народна самооборона”, як політик, який доклав немало зусиль, аби в результаті безпрецедентно довгих 8-місячних перевиборів Верховної Ради демократи змогли об’єднатися, набравши більшість і виконувати зобов’язання по будівництву демократичної проєвропейської України.


Після створення Єдиного Центру Секретаріат Президента на повну потужність запустив курс на руйнування демократичної коаліції.


На жаль, мушу сказати, що з самого початку ця ідея не знаходила підтримки у Президента України, який, очевидно, планував іншу конфігурацію більшості. Тим не менше, завдяки чітко записаному в блоковій угоді по створенню „Нашої України – Народної самооборони” позиції про неможливість інших коаліцій з Партією регіонів або комуністами, політики виконували взяті на себе зобов’язання перед виборцями. Проте, після створення політичного проекту під назвою „Єдиний центр”, Секретаріат Президента взяв курс на розвал демократичної коаліції і добився свого, причепившись до заурядних подій у Верховній Раді. Голослівно звинувачуючи всіх і всі у зраді національним інтересам, в служінні, будучи агентами інших країн, в перемовинах з політичними опонентами, Секретаріат Президента добився свого і в ніч, не провівши консультації з учасниками Блоку „Наша Україна – Народна самооборона, партія Президента – „Наша Україна” розвалила демократичну коаліцію.


Сьогодні я можу заявити про те, що в складі депутатської фракції „Наша Україна – Народна самооборона” є більшість голосів за відтворення коаліції з Блоком Юлії Тимошенко. Ця більшість є формалізованою, люди прийняли рішення, однак їм прямо і категорично забороняє це зробити Секретаріат Президента. І мушу сказати прямо: це забороняє робити Президент України.


Президент ганебно втік від утворення демократичної коаліції


Доля Верховної Ради України в руках Президента Ющенка. Кажу це не для того, аби вплинути на нього. Після сьогоднішньої зустрічі  з депутатами від Блоку „Наша Україна – Народна самооборона”, коли Президент, промовивши 20-хвилинний спіч, промову, піднявся і відмовився спілкуватися з депутатами, ганебно втік від можливого прийняття більшістю голосів рішення про відтворення коаліції, відмовившись взагалі обговорювати будь-які конструктивні підходи до долі Верховної Ради України. Кажу це для того, щоб виборці пам’ятали: цю Верховну Раду України, цю демократичну більшість, яку делегувало вже втретє демократична більшість українських виборців розвалює особисто Президент України Ющенко. Саме він відповідальний за чергові, позачергові вибори Верховної Ради. Люди мають знати чітко: авантюру з черговими достроковими виборами затіяв особисто Президент Ющенко тільки для того, щоб відправити Президент Ющенко тільки для того, щоб відправити у відставку неугодного йому Прем’єр-міністра Тимошенко і уряд, який конструктивно працює під її керівництвом. Саме на ньому відповідальність за руйнування демократичної коаліції, за втягування країни у безкінечну череду дострокових виборів. Нагадую, якщо  буде підписаний указ цього року, будуть дострокові вибори до Верховної Ради, наступний – вибори Президента, 2011 року – вибори місцевих влад, 2012 року – чергові вибори Верховної Ради. Чотири роки виборів країна не буде нормально конструктивно розвиватися, вона буде втягнута в політичне протистояння тільки з однією метою – усунути Тимошенко як Прем’єр-міністра і як чільного політика з політичної арени. Це єдине завдання цих дострокових виборів.


Я закликаю виборців пам’ятати: Ющенко та Наша Україна є єдиною зацікавленою стороною по організації цих виборів, саме вони в ніч розвалили демократичну коаліцію по телефонному обзвону своїх депутатів. Сьогодні я можу сказати, що підписи за збереження коаліції поставили більшість депутатів від Нашої  України – Народної самооборони. Не стоять там підписи брата Президента, куми Президента і тісного оточення Президента, це люди, які хочуть організувати чергову вакханалію дострокових виборів виключно з однією метою – другий термін Ющенко без Тимошенко. Кажу про це з відчуттям ганебності плану, з усією відповідальністю як політика і міністра, я заявляю, що не підтримую цього плану з однієї причини: бо Ющенко, який стояв на Майдані поміняв політичні цінності своєї команди замість Майдану, Європи, Нато, демократії, сьогодні говориться лише про одне: як усунути Тимошенко з політичної арени.


Вважаю неприпустимим гратися долею країни задля такої мізерної, цинічної і особистої амбіційної цілі. Саме тому прошу вважати мене не членом цієї політичної команди. Вважаю, що сьогодні країна має чітко пам’ятати, дестабілізатором обстановки є особисто Президент та Наша Україна з усіма наслідками на виборах. Виборців же закликаю: продумати це і задати Нашій Україні просте запитання – з ким у них буде коаліція. Якщо з БЮТ, то навіщо перевибори. Якщо з Партією Регіонів, то чому мордувати країну ще півроку, замість того, щоб чесно визнати, що саме вони є зрадниками ідеалів Майдану. Це проста відповідь знищить  цю політичну силу, покаже нездатність їх відповідати на політичні питання.


На жаль, Наша Україна перетворилася із вагомого демократичного утворення в оточення Президента, яке бореться виключно за його особисті меркантильні інтереси, попри інтереси країни. В мене все.


 


ЛУЦЕНКО Ю.В. –  Я не змінився. Змінився Ющенко. Панове журналісти, ви можете мені нагадати, коли Ющенко останній раз сказав слово \”Майдан\”? ви не забули про те, що на річницю Майдану він оголосив чергову національну журбу за Голодомором?


Ви не забули про те, що всі цілі, які він оголошував з майдану, зійшли з його лексикону, а тим більше, робочого зошиту? Тому я не змінився. Моя позиція, яка була, така і залишається сьогодні.


Гірко, я ще раз кажу, гірко, але Президент змінився. Це не той Президент Ющенко, і не те оточення, і не ті цілі, і не ті завдання. Замість ведення України в Європу, замість виконання амбітних національних і демократичних планів, за які ми боролися на Майдані, підкреслюю, не стояли, а боролися, сьогодні ми маємо підміну понять. І Президент бореться тільки за одне: як усунути Прем’єр-міністра Тимошенко і тих політиків, які сміють говорити йому правду в очі.


Я, вибачте, маю честь належати саме до такої категорії політиків, які кажуть незручну істину для високих вождів. Я не змінив своєї риторики, я не змів своїх планів. Змінився Ющенко.


Я, вибачте, нагадаю, це я сказав уже в \”Дзеркалі тижня\” в інтерв’ю, але хочу нагадати цю історію. На останньому Дні народження Президента я відчув атмосферу іншу, і довго думав, що це мені нагадує, бо всі соратники Майдану сиділи так біля кухні, тости проголошували в основному нове оточення Президента, що є нормальним абсолютно, тут нема жодної, якби амбіції. Але я відчув, що це мені нагадує фільм \”Олександр\”, хто дивився, про Олександра Македонського. Пам’ятаєте, в середині фільму, коли Македонський весь в золоті обіймає персидську царівну, навколо нього перси, в шароварах, в золоті, в прикрасах, а македонці, в латах і кольчугах стоять збоку и кажуть: „Олександре, ми їх перемогли, чому ти з ними?”. Від каже: „Одягайте шаровари і золото і підходьте ближче”. Оце відбулось. Я не змінився. Я, як був, в даному випадку, в кольчугах і в шатах, так і залишився в майданівському вбранні. На жаль, Президент змінив свої плани і цілі. Це гірко. Я ще раз кажу: в мене немає ні злості, ні образ. Вони пройшли. Хоча би у такий час. Сьогодні мені просто гірко, що Президент, за якого я боровся на Майдані, за якого я вісім місяців на двохсот семидесяти семи мітингах гарантував виборцям України просування України в Європу, сьогодні він поставив зовсім іншу ціль, сьогодні він поставив зовсім інше завдання: другий термін без Тимошенко. Оце вся національна ідея від Президента Ющенка. Це гірко, але це саме так.


 


ЛУЦЕНКО Ю.В. – Як Ви розумієте, я давно вже не відчуваю, на що налаштований Президент, бо понад півроку не мав з ним навіть телефонної розмови. Це дивно, можливо це не варто знати іншим, але ми живемо в країни, в якій Президент відмовляється спілкуватися з міністром внутрішніх справ. Це не Іван Іванович з Іваном Нікіфоровичем, які не поділили межу і можуть не спілкуватися. Це п”ятидесятимільйонна країна, це міністр внутрішніх справ, у якого 300 тис. людей і 300 тис. проблем. Але я не можу зв’язатися з Президентом ні по урядовому, ні по іншому зв’язку. Я не знаю, як він налаштований. Тим не менше, я знаю, що відбулося на засіданні, бо там були мої друзі, мої колеги з парламенту. Дійсно, Президент запросив фракцію, потім дали команду зірвати цю зустріч, демонстративно не впускаючи пана Жванію на зустріч. Пан Жванія, який має депутатську недоторканість, має запрошення, як член фракції НУНС, не був допущений офіцером Управління державної охорони. Якщо пан Жванія звернеться до МВС, то МВС буде діяти в межах своєї компетенції і допитає, хто дав таку незаконну вказівку.


Далі розрахунок був на те, що „Народна самооборона” в знак протесту не піде на засідання. Ми прийняли рішення, що, не дивлячись на цю провокацію, „Самооборона” буде на зустрічі з Президентом, і вона там була. Самооборонці, як і всі інші наші колеги, вислухали 20-хвилинну промову Президента про неможливість коаліції з БЮТ, про зрадництво національним інтересам від Прем’єра. Взагалі унікальна країна, в якій Прем’єр-міністра оголошують шпигуном і картають за те, що вона не прийшла на засідання РНБО. Це для мене якась дивина. Тобто шпигуна, уявного звичайно, картають за те, що він не прийшов послухати державні секрети. Це стиль маразматичності української високої політики. Але після цього Президент встав і сказав, що зустріч закінчена. „Всіх вас шаную, а ті, хто поставив підписи за коаліцію з БЮТ – люди без роду і племені. Будьте здорові”.  Після цього пан Стретович, уповноважений на це групою „Народна самооборона” запропонував Президенту прийняти рішення щодо коаліції прямо тут і відновити демократичну коаліцію або в складі БЮТ, або в складі Блоку Литвина, „Наша Україна – Народна самооборона” та БЮТ. Президент сказав, що у нього немає часу і просто втік з залу. На цьому закінчилась зустріч Президента.


В даному випадку, з моєї точки зору, це є ознакою прямого бажання Президента розпустити парламент. Але зараз він в пошуку, на кого б ще перекласти відповідальність за цю авантюру. І тому він буде її перекладати на Литвина, якому він особисто відмовив у входженні в коаліцію, на БЮТ, на „Самооборону”, на Рух, на кого завгодно, тільки не на „Нашу Україну”, яка реально проголосувала в ніч, в тому числі в телефонному режимі за розвал коаліції.


Сьогодні країна має запам’ятати одне: цю коаліцію розвалив Президент і його політичне оточення під назвою „Наша Україна”. Саме вони сьогодні добиваються розпуску парламенту задля чергової авантюри. Саме він, його брат, його кума, його найближче оточення сьогодні відмовляється навіть ставити на порядок денний це питання. В цьому є жорстка, але правдива ситуація в парламенті.


 


ЛУЦЕНКО Ю.В. – Насправді Ви абсолютно правильно говорите, це головний генеральний план пана Ющенка – широка коаліція, який відчувався і після завершення дострокових виборів у 2007 р., він відчувається і зараз. Єдине, що вони бояться самі визнати своєму виборцю в цей план, тому кидають країну в перевибори.


Я не можу далі в силу того, я що інженер електронної техніки, а не медик, пояснювати причину такого явища, але єдине бажання – усунути Тимошенко з політичної арени. Але воно є ганебним для людини, яка відповідає за долю 50-мільйонної країни. Я вже не сподіваюсь на те, що він змінить свої рішення. Всі можливі засоби для того, щоб довести Президенту авантюризм і неправильність такого плану, невідповідність нашим цілям ще з 2002, 2004, 2005, 2006, 2007 рр. ми зробили. На жаль, Президент наполягає саме на такій деструктивній позиції. Нехай це оцінять виборці. Я впевнений, що ця оцінка буде нищівною.


 


 

Попередня

Заступник прокурора Тернопільської області Ореховський Л.А. займається політичними переслідуваннями!

Наступна

Газовий меморандум Тимошенко є суттєвим досягненням – експерти