• 28 Липня, 2021

Ситуація навколо дострокових виборів, ініційованих Президентом та Партією регіонів

Блок Юлії Тимошенко зайняв жорстку позицію: «дострокові вибори є неприпустимими, і БЮТ доб’ється їх повного скасування» – ця позиція ґрунтується на сукупності соціально-економічних, політичних, юридичних та геополітичних чинників, які дійсно унеможливлюють проведення дочасних виборів.

Економічні чинники


Економічна ситуація 2008 року кардинально відрізняється від ситуації 2007. Зараз вибори зруйнують економіку, адже вже очевидно, що Україну накрила перша хвиля кризи (фінансова), і насувається друга (повномасштабна рецесія, тобто економічний спад).


2007 року дострокові вибори відбувалися на фоні сприятливого світового попиту на українську продукцію і вельми динамічного економічного зростання України. Ситуація була стабільною, і вибори не призвели до негативних наслідків.


В 2008 році вибори оголошені в період найбільш гострої за останні десятиліття глобальної фінансової кризи – яка неминуче веде до економічного спаду – спаду виробництва, інфляції, зростанню безробіття, зниженню попиту на український експорт.


В  таких зовнішніх умовах складається ситуація, коли можливості для роботи Уряду ще більше звузяться. Президент на фоні світової фінансової кризи приймає рішення про дострокові вибори і розпускає парламент, а половина урядовців від НУНС в ситуації дострокових виборів стають запеклими опонентами головуючого Прем’єра. У таких умовах Уряду ще на порядок складніше буде виконуватися свої обов’язки. Єдиним порятунком від економічної деградації і кризи, єдиною відповіддю на внутрішні і зовнішні виклики – є консолідація зусиль політиків і непроведення виборів у цей відповідальний момент.


 


 


Проведення дострокових виборів поставить хрест на перспективах найбільшого в історії країни державного бюджету. Бюджет на 2009 рік на 30% перевищує бюджет поточного року. Понад 100 мільярдів додаткових гривень, які отримані Урядом понад планові прогнози, внаслідок прозорої економічної політики, передбачають інвестиції в економіку та збільшення зарплат та пенсій – тепер ухвалення цього бюджету під загрозою. Нова Верховна Рада зможе розглянути це питання не раніше лютого-березня.


Саме тому Блок Юлії Тимошенко блокував минулого тижня Верховну Раду: основна вимога полягала в тому, аби до рішення про фінансування виборів та розпуску Ради ухвалити бюджет на 2009 рік, що передбачає збільшення зарплат та пенсій. Це – стратегічний пріоритет: подбайте про людей, а потім йдіть на вибори.


 


Політичні чинники


Дострокові вибори не мають сенсу, бо вони не є інструментом подолання політичної кризи. Це очевидно з урахуванням досвіду 2007 року: насправді треба міняти Конституцію та чітко розмежовувати повноваження.


 


Дострокові вибори запущені з єдиною метою – спільними зусиллями Президента Ющенка і Партії Регіонів усунути Юлію Тимошенко з посади Прем’єр-міністра. Щодо фактичної «широкої» коаліції між Ющенком і Ахметовим-Януковичем є беззаперечні факти: тіньовий уряд РНБО очолює давня соратниця Ахметова та колишній ідеолог ПР Раїса Богатирьова. До того ж Тарас Чорновіл, вийшовши з партії, категорично заявив що «Партія Регіонів лягла під Секретаріат Президента». Отже ПР є не просто стороннім спостерігачем за чварами в демократичній коаліції – вона весь цей час була активним гравцем в розвалі цієї коаліції, і грала разом з Президентом Ющенком. 


 


 


Про те, що вибори є спільною спецоперацією Ющенка та Януковича, свідчить і той факт, що у Верховній Раді Партія регіонів та пропрезидентська частина «Нашої України» спільно голосували за включення в порядок денний питання про фінансування виборів.


Тарас Чорновіл стверджує, що зв’язним, який забезпечує спільні інтереси Ющенка та Януковича є Дмитро Фірташ, власник корупційної газової структури, яку Тимошенко усунула з газового ринку. За даними «Української правди», Фірташ має намір одночасно фінансувати як виборчу кампанію як Партії регіонів Януковича, так і «Нашої України» Ющенка.


 


 


Юридичні чинники


Юристи Блоку Юлії Тимошенко стоять на чітких конституційних позиціях, які говорять про неможливість розпустити Раду протягом року після її обрання. Обраною Верховна Рада вважається з моменту прийняття депутатами присяги. Депутати присягали 23 листопада. Відтак, Ющенко отримає легітимне право розпустити ВР не раніше 23 листопада ц.р. Зараз його указ незаконний. Саме тому Блок оскаржує його в суді й захищає свою позицію, попри безпрецедентний тиск на суди з боку Секретаріату Президента.


 


Перший віце-прем‘єр-міністр в коментарі для преси сказав, що Уряд  не може фінансувати вибори з Резервного фонду. «Згідно закону, Резервний фонд   використовується Урядом виключно на подолання наслідків стихії або подій, які до них прирівнюються», – пояснив  він. Виходить, Ющенко прирівняв дострокові вибори до стихійного лиха! Олександр Турчинов наголосив на тому, що вносити зміни до бюджету, в тому числі й ті  що стосуються фінансування дострокових виборів – прерогатива виключно парламенту. «Безумовно, дехто хоче, щоб позачергові вибори стали стихійним лихом для держави, але ж Уряд порушувати закон не буде», – підкреслив Перший віце-прем‘єр-міністр.


 


Голова КРУ Микола Сивульский застерігає уряд від фінансування позачергових виборів за рахунок резервного фонду Держбюджету. «Така позиція є протизаконною і штовхає уряд на здійснення бюджетного правопорушення». Таким чином Президент, як гарант Конституції, публічно вимагає від Уряду здійснення незаконної дії, традиційно використовуючи для цього Раду нацбезпеки та оборони як інструмент незаконного втручання в роботу Уряду.   .


 


Рішення про фінансування виборів може прийняти лише Верховна Рада шляхом ухвалення змін до бюджету. Так вимагає закон. Ющенко Раду розігнав, а Кабмін не має законних інструментів профінансувати вибори.


 


Зовнішньополітичні чинники, що унеможливлюють проведення виборів:


Дострокові вибори остаточно зруйнують в очах світової громадськості імідж України як сучасної, стабільної демократичної країни.


Європа дуже негативно поставилася до рішення Президента будь-що провести дострокові вибори – екс-президент Польші Олександр Квасневський заявив що Ющенко «зробив грубу помилку», а представник ЄС Хавьер Солана відзначив «великий жаль з приводу провалу зусиль по створенню коаліції». Екс-посол США Стівен Пайфер вже заявив, що «якщо Верховну раду розпустять і оголосять парламентські вибори, то шанси, що Україна отримає ПДЧ у грудні, – нульові».


Ющенко зруйнував демократичну коаліцію, організував дострокові вибори і тим самим він зробив велику паузу (якщо повністю не знищив цей курс) в європейській інтеграції України.


 


Отже, дострокові парламентські вибори є неприйнятним кроком в умовах:  • найпотужнішої за останні 50 років світової кризи,

  • політичної безперспективності, навіть згубності, цієї політичної авантюри для української економіки,

  • відсутності затвердженого державного бюджету на наступний рік,

  • юридичної нелегітимності оголошення розпуску Парламенту раніше конституційного (23 листопада) терміну та призначення дати дострокових виборів,

  • зовнішньополітичних та геополітичних ризиків і втрат України від дострокових виборів, які в разі їх проведення стануть неминучими.

 


З урахуванням всього цього Уряд у вівторок більшістю голосів прийняв рішення звернутися до Президента України з пропозицією щодо скасування Указу „Про позачергові вибори” з метою забезпечення підготовки та прийняття Верховною Радою України пакету законодавчих актів для запобігання впливу світової фінансової кризи на економіку України.


 


Ю. Тимошенко, пряма мова: «Очевидним є те, що вибори оголошені в той час, коли ще не закінчився річний термін, передбачений Конституцією України для оголошення других дострокових виборів після попередніх, це незаконно і власне кажучи, не просто  незаконно, а по відношенню до країни, в такій важкій фінансовій кризі, в якій знаходиться світ, це просто на мій погляд безвідповідально і дуже жорстко по відношенню до України. І саме тому всіма можливими засобами правовими, які має сьогодні уряд, які має сьогодні наша політична сила, я як громадянка України, ми будемо запобігати проведенню цих дострокових виборів. Вони для України є трагічними, ось що я можу сказати. Треба думати про людей сьогодні, про те, як захистити їх життя, як захистити їх фінанси, роботу, а не про те, як на чергових виборах витратити 0,5 млрд. грошей і поборотися за владу іншого формату».


 


 


Ю. Тимошенко, пряма мова: «Ми звернулися і до суду адміністративного і до Суду Конституційного. Ми звернулися до всіх судів, тому що вважаємо, що указ виданий з порушенням Конституції. І на догоду тих, хто хоче сьогодні зруйнувати уряд, зруйнувати парламент, і довести країну, практично, до політичного відчаю.  Я, скільки у мене є сил, спробую цього не допустити.  Хочу я ще раз підкреслюю, що сьогодні наша політична команда по всім опитуванням має перший рівень довіри серед людей. Нам боятися виборів немає чого. Ми не боїмося виборів, ми завжди до виборів готові, але кидати сьогодні країну в цю прірву кризи є абсолютно безвідповідальним. Потрібно спочатку щоб світ вийшов з фінансової кризи,  потрібно стабілізувати життя країни, прийняти невідкладні законопроекти, послужити людям і збереженню їх статків, а не гнати парламент на чергові перегони, коли, практично, стабільність з позачерговими виборами не сумісна».  


 


Ю. Тимошенко, пряма мова: Крім того, окремим 2-м пунктом надано доручення Мінфіну розробити відповідний законопроект, який передбачає таке фінансування в бюджеті на 2008 р., розглянути на наступному засіданні уряду цей проект та внести до Верховної Ради проект змін до Державного бюджету, який передбачає видатки на фінансування виборчої кампанії.  Тобто уряд своїм рішенням не просто пояснив, що не можна фінансувати виборчу кампанію з резервного фонду, бо це прямо суперечить закону. Крім того, резервний фонд Кабінету Міністрів розрахований на подолання надзвичайних ситуацій, на подолання дуже важких обставин, в які потрапляє країна. І використати півмільярда на те, щоб просто профінансувати чиїсь примхи, безумовно, уряд такого робити не може».

Попередня

Звернення до Президента України

Наступна

Щодо результатів роботи третьої сесії Верховної Ради 6-го скликання