[an error occurred while processing the directive]

С Т Е Н О Г Р А М А

Вступне слово Прем’єр-міністра України Тимошенко Ю.В. від 3 грудня 2008 року

ТИМОШЕНКО Ю.В. – Шановні колеги, я хотіла би розпочати наше сьогоднішнє засідання з того, що сьогодні світ святкує Міжнародний день інвалідів. Це той день, коли весь світ ще раз інвентаризує всю свою політику, яка стосується захисту людей з обмеженими вадами.


Сьогодні кожна країна світу передивляється, наскільки політика, яку робила країна була адекватною до тих вимог, потреб захисту людей, які сьогодні живуть і працюють з обмеженими вадами.


Кожен день життя людей, які знаходяться сьогодні на інвалідності – це відповідний подвиг. Це, практично, кожен день боротьба за життя, боротьба за достойне життя, і думаю, що перемога наших параолімпійців на Олімпіаді, які зайняли надзвичайно високе місце, говорить про те, що люди, які мають сьогодні обмежені вади, вони духом сильні і сильні в досягненні поставленої мети.


Ви знаєте, що з першого дня приходу до влади нашої демократичної команди, ще починаючи з 2005 року, наша урядова команда боролася за те, щоб кожна копійка, яка може бути виділена в бюджеті, була спрямована на підтримку людей з обмеженими можливостями.


І сьогодні я хотіла б, щоб ми продовжили цей шлях побудови нормальної атмосфери життя для людей з обмеженими можливостями. Сьогодні ми пропонуємо до вашої уваги, і я зараз повністю прочитаю весь текст, розпорядження, яке знову консолідує дії всієї влади, це розпорядження, яке ще раз направляє і розставляє пріоритети, в тому числі на наступний 2009 рік щодо захисту людей з обмеженими можливостями, щодо створення для них місць роботи, щодо забезпечення їх необхідними умовами освіти, все, що робить їх життя нормальним. І я думаю, що рівень демократії в суспільстві виміряється в тому числі і тим, як суспільство ставиться до інвалідів, як забезпечує їх життя, їх роботу, їх освіту, практично повністю все, що потрібно людині для відчуття достатності і щастя в житті.


Тому, шановні колеги, розпорядження підготовлено з залученням всіх організацій інвалідів, з залученням всіх людей, які представляють в парламенті інвалідів. І я хотіла би зараз, щоб ми вислухали це, і, якщо не буде заперечень в уряду, підтримали цей чіткий план пріоритетів на найближчу перспективу.


По-перше, потрібно здійснити аналіз діючого законодавства на відповідність положенням Конвенції ООН про права інвалідів, і за результатами роботи підготувати всі необхідні зміни до діючих законів.


Друге – створити у складі Міністерства освіти і науки управління з питань виховання, навчання, реабілітації дітей та молоді з особливими освітніми потребами, а також відповідні підрозділи у складі місцевих органів влади, управлінь освіти, передбачивши необхідні видатки в державному бюджеті на 2009 рік.


Третє – передбачити під час доопрацювання проекту закону України \”Про Державний бюджет на 2009 рік\” видатки Міністерства освіти і науки, фінансування освітніх потреб дітей та молоді з інвалідністю.


Четверте – розробити, затвердити та поетапно запровадити програму щодо включення в навчально-виховний процес дітей з інвалідністю з раннього віку, передбачивши форми інтегрованого спеціального виховання та навчання для таких дітей.


П’ятерозробити методики з розвитку виховання та навчання дітей з різними формами інвалідності, забезпечивши їх видання та доступність для широкого користування.


Шостепереглянути порядок комплектування спеціальних дошкільних навчальних закладів в частині надмірних обмежень для дітей з інвалідністю.


Сьоме – звернути увагу на необхідність забезпечення ефективних механізмів складання якісної індивідуальної програми реабілітації інвалідів, здійснивши відповідну фахову комплектацію відповідними спеціалістами закладів, які для цього передбачені.


Восьмеввести в дію порядок встановлення підгрупи „А” і „Б” інвалідам першої групи інвалідності відповідно до Закону України „Про реабілітацію інвалідів в Україні”.


Дев’ятестворити та запровадити систему ранньої медичної діагностики порушень розвитку у дітей з метою запобігання їх інвалідності.


Десятерозробити та подати в установленому порядку на затвердження до Кабінету Міністрів України проект порядку забезпечення інвалідів виробами медичного призначення, де звернути особливу увагу на якість цих виробів. Забезпечити безумовне дотримання норм витрат на харчування та медикаменти в інтернатних закладах для осіб з інвалідністю та госпіталях для інвалідів війни. Там, де є окремі палати і відділення – також це потрібно врахувати.


Дванадцяте – внести зміни та доповнення до державної програми забезпечення безперешкодного доступу людей з обмеженими фізичними можливостями до об’єктів житлового та громадського призначення з метою їх актуалізації. Надати Державній архітектурно-будівельній інспекції повноваження щодо здійснення контролю за будівництвом нових, реконструкцією і капітальним ремонтом існуючих об’єктів вулично-дорожньої мережі та прийняття рішення про прийняття їх в експлуатацію. А також заборонити прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об’єктів без пристосування їх до потреб осіб з обмеженими фізичними можливостями.


14-те – визнати питання щодо акумуляції коштів спеціального фонду державного бюджету, отриманих у вигляді штрафів, у зв’язку з введенням в експлуатацію новозабудованих об’єктів, які не пристосовані до потреб осіб з обмеженими фізичними можливостями, з метою їх спрямування на створення безперешкодного середовища.


Уряд на законодавчому рівні захистить інвалідів від байдужого ставлення забудовників, які проектують об’єкти що обмежують можливості пересування для інвалідів.


15те – розробити та подати в установленому порядку на розгляд Кабінету Міністрів зміни до Кодексу України про адміністративні правопорушення щодо штрафів, що накладатимуться на посадових осіб підприємств, установ та організацій незалежно від форми власності, які допустили порушення державних стандартів, норм і правил в частині створення безперешкодного середовища для осіб з обмеженими можливостями під час проектування, розміщення, підготовчих робіт та будівництва і реконструкції, а так само прийняття в експлуатацію об’єктів чи споруд зведених з порушенням законодавства.


Я думаю, що прийшов час, і тут передбачено цим розпорядженням розробити та затвердити зміни до правил дорожнього руху та інших нормативно-правових актів щодо розмітки дорожньо-вуличної мережі з урахуванням потреб інвалідів. Це не потребує великих грошей, але це ще один крок, який дає можливість створити саме той простір для пересування інвалідів, який є в усіх інших цивілізованих демократичних країнах світу.


Крім того, ми ставимо завдання розробити та затвердити стандарти щодо забезпечення доступності інвалідів до транспортних засобів громадського призначення та об’єктів відповідної інфраструктури.


Уряд запропонує ВР збільшити фінансування фізичної культури і спорту для інвалідів.


Наступне – я думаю, що під час опрацювання Закону України \”Про Державний бюджет України\” потрібно збільшити обсяг видатків на фізичну культуру і спорт інвалідів, підтримку параолімпійського та дефолімпійського руху та заходів з реабілітації інвалідів засобами фізичної культури та спорту, виходячи з обґрунтованої потреби, визначеної головними розпорядниками бюджетних коштів.


Ми мусимо збільшити чисельність штатної збірної команди України серед спортсменів інвалідів, враховуючи успішний виступ національної збірної на VIII літніх Параолімпійських іграх та підготовку до участі збірної команди України в літніх дефолімпійських іграх 2009 р.


І нарешті, ми з вами ставимо перед собою завдання внести зміни до методики розрахунку та порядку використання плати за оренду державного майна для розміщення громадських організацій інвалідів, їх установ і організацій, встановивши їх на рівні 1% від вартості орендованого майна.


І останнє, що ми ставимо собі за мету, це організувати всі системи сприяння діяльності  громадських організацій інвалідів, їх підприємств та організацій, не допускати випадків позбавлення їх приміщень, в яких вони здійснюють свою діяльність, створення перешкод. На жаль, таке сьогодні є у нас по деяким містам України, і тому уряд мусить організувати спеціальну систему захисту.


Шановні колеги,  я думаю, що цей документ, який розроблений спільно якраз з організаціями інвалідів, всіма громадськими організаціями, які були долучені, є концентрованим планом першочергових дій, продовження, практично, нашої з вами спільної роботи щодо захисту людей з обмеженими можливостями.


 

[an error occurred while processing the directive]