• 9 Травня, 2021

Українсько-російські газові домовленості

Підписання контрактів на постачання газу між Україною і Росією означає кінець «газового» протистояння та остаточний перехід на прямі (без посередників), взаємовигідні, прозорі та передбачувані стосунки у цій сфері між двома країнами за вигідними для України цінами. Це є головним успіхом, досягнутим українською стороною.

Україна останньою з усіх пострадянських країн переходить на європейську ціну, і відбувається це в момент стрімкого зниження цін на енергоносії у всьому світі.  Це – найбільш зручний час для переходу на європейські ціни. Причому формули, за якими у найближчі 10 років визначатимуться ціна на газ для України і його транзит до Європи, будуть універсальними та зрозумілими. Це значить, що завдяки новим контрактам у найближчі 10 років між Москвою та Києвом більше не буде проблем із постачання газу, а в самій Україні навколо цього питання більше не буде політичних спекуляцій.


 «Під встановлення ціни на газ на всі подальші роки і встановлення ціни на транзит сьогодні ми підвели абсолютно об`єктивну основу – це формульний підхід, який виключає будь-які суб`єктивні речі і дає нам підстави вважати, що в усі подальші роки не буде дебатів наприкінці року, не буде загострень, а буде нормальний, абсолютно прогнозований процес встановлення ціни на газ і встановлення тарифу на транспортування російського газу до Європи… Це ті формули, які застосовуються в Європейському Союзі. Вони універсальні і створюють для України такі ж рівні умови, як для інших країн ЄС» (Ю.Тимошенко, на брифінгу у Москві 19 січня).


Перехід на ринкові ціни, на формульну основу дає ще одну ступінь енергетичної та політичної незалежності України, оскільки ціна на газ відтепер не залежить від поточних  політичних інтересів Москви, а залежить лише від економічно вивіреної формули. Відтепер не має можливості, визначаючи ціну на газ, висувати будь-які політичні умови.


«Перехід на ринкові ціни, на формульну основу розрахунку ціни дає ще одну ступінь енергетичної та політичної незалежності України. Це надзвичайно важливо для того, щоб, власне, Україна відчувала, що її незалежність зміцнюється». (Ю. Тимошенко на брифінгу в Києві 20 січня). 


Перехід на європейську ціну на газ, про що записано у нових угодах, був неминучим: за кілька років навіть всередині Росії Газпром продаватиме газ за європейськими цінами.


 


***


Середньорічна ціна на російський газ у 2009-му році для вітчизняних підприємств складе 228,8 доларів за куб. м., що навіть нижче прогнозованої і закладеної у держбюджет вартості ($250). Жодна європейська країна, крім самої Росії та союзної Білорусі, не має нижчої ціни, ніж матиме Україна цього року. 


Європейська ціна на газ прив’язана до світової ціни на нафту із запізненням на кілька кварталів.  Оскільки наразі ціна на нафту на світових ринках впала в кілька разів, з другого кварталу стрімко знижуватиметься і європейська ціна на газ.


«В угоді з РФ ціни по формулі розраховуються поквартально. Але ми прийняли рішення, що у зв’язку з кризою, в зв’язку з тим, що потрібно сьогодні адаптуватись до ринкових цін, ми вирішили, що ми беремо середню ціну по всіх чотирьох кварталах, виводимо її як середню для споживача на весь рік, і, враховуючи, що в І кварталі ціна вища, а в ІІІ і ІV вона навіть нижча, то вийшла така ціна, про яку я зараз сказала (228,8 дол.)» (Ю.Тимошенко, на брифінгу 20 січня).


Опоненти Уряду, намагаючись принизити перемогу Тимошенко у Москві, оперують лише ціною першого кварталу. Але в першому кварталі цього року, коли ціна на газ ще залишається високою, Україні газу купувати майже не треба. Тимошенко минулого року за старою низькою ціною закачала в підземні сховища достатню кількість газу,  якого вистачить на кілька місяців.


 «В першому кварталі у нас там, де ціна найвища на газ, немає необхідності брати багато газу, тому що у нас є газ в сховищах по ціні минулого року. І тому ми мінімізуємо купівлю газу в першому кварталі для потреб України» (Ю.Тимошенко, на брифінгу 20 січня)


Саме ці передбачливо створені запаси газу дозволили Україні протягом трьох тижнів вистояти під тиском «Газпрому», а тепер завдяки цьому українські підприємства спокійно дочекаються другого кварталу, коли почнеться істотне зниження європейської ціни на газ.


Ще однією перемогою уряду є те, що технологічний газ, необхідний для здійснення транзиту російського газу до Європи, Україна купуватиме за спеціально розрахованою ціною – 153,9 дол. за 1 тис куб. м в обсягу 11 млрд. куб. м. Це дозволить українській стороні безболісно для рентабельної роботи вітчизняної ГТС зберегти тариф на транзит на рівні 2008 року – 1,7 дол. за транспортування 1 тис. куб. м. газу на сто кілометрів.


«Ціна зберігається, тому що досягнуто домовленість про спеціальну ціну на технічний газ, який використовується для здійснення транзиту. Вона складає 153,9 долара за тисячу кубометрів газу, і в порівнянні з минулим роком вона майже на 25 доларів нижча, тому ціна 1,7 є обґрунтованою при такій пільговій ціні на технічній газ. І вона є такою, що дасть нашій газотранспортній системі працювати нормально» (Ю.Тимошенко, на брифінгу 20 січня)


 


***


Газові домовленості Тимошенко з Росією – це перемога України, вони цілком відповідають нашим національним інтересам. 


Але їх піддають нищівній та узгодженій критиці як з боку Віктора Ющенка з його Секретаріатом, та к і з боку Партії Регіонів.


Причина істерії та критиканства, в яку впали  Партія регіонів та Секретаріат Президента: корупційній посередницькій діяльності групи «Росукренерго», яка видоїла з України мільярди доларів, покладено край. І саме персональними провалами, програшами, збитками цієї групи фізичних, юридичних та політичних осіб і викликана їхня істерія.   


РУЕ Фірташа-Бойка під прикриттям СП та ПР заради збереження своєї присутності на газовому ринку наприкінці 2008 року без кінця «телеграфували» в „Газпром” про свою готовність купувати газ для України дорожче!, ніж домовилися «афтобаз» і «Газпром». Саме цим РУЕ та його політичне лобі зірвало підписання газових угод, яке могло відбутися ще 31 грудня: Ющенко відкликав українську делегацію із Москви.


 Відтак, сьогодні очевидно, що вся відповідальність за зрив газових переговорів у грудні лежить на «Росукренерго» та його покровителях в Секретаріаті Президента та Партії регіонів.


Днями це було змушене визнати навіть керівництво «Газпрому».  Олексій Міллер, глава Газпрому: «Так, дійсно, наприкінці грудня прем’єр-міністри Росії й України дійшли згоди, і наші компанії були готові домовитися про ціну газу $235 за 1000 куб. м. за умови спільних експортних операцій із території України, “РосУкрЕнерго” тоді запропонувало купувати газ для України за ціною $285. За рахунок цього компанія розраховувала залишитися на ринку. Але, незважаючи на це, російська сторона від домовленостей щодо переходу на прямі контракти не відмовилася. А 31 грудня, як ви знаєте, президент України відкликав делегацію НАК “Нафтогаз України” з переговорів”, – наголосив Міллер (О.Міллер, 19.січня).


Варто також нагадати, що раніше Віктор Янукович називав прийнятною для Україну ціну на російський газ навіть у 250 доларів. А тепер «послідовного» лідера ПР раптом чомусь не влаштовує значно менша вартість – 228… А Ющенко влітку минулого року говорив про готовність України сприйняти ринкову ціну в 400 доларів.


 


***


Підписання газових договорів дозволило відновити у повному обсязі газовий транзит до Європи. Нині, блакитне паливо транспортується до західних кодонів України без жодних перепон.


Комісар Євросоюзу з питань енергетики Андріс ПІБАЛГС заявляє про відсутність фактів несанкціонованого відбору газу Україною після 31 грудня 2008 року. Як передає кореспондент УНІАН, про це А.ПІБАЛГС заявив сьогодні в Кабінеті Міністрів України на спільній прес-конференції з прем`єр-міністром України Юлією ТИМОШЕНКО.


«Немає таких фактів, що Україна відбирала газ несанкціоновано», – сказав А.ПІБАЛГС. За його словами, після 31 грудня весь об`єм заявленого Росією газу збігався з даними, зареєстрованими на українському боці. «Після 31 грудня було дуже гарне транспортування «Нафтогазу» – всі числа, які входили і виходили, збігалися», – сказав А.ПІБАЛГС.


 


 


 

Попередня

Стало цілком ясно, хто зірвав газові переговори в грудні – заява прес-служби БЮТ

Наступна

Тернопілля відвідає Микола Томенко