• 22 Вересня, 2021

Тимошенко рятує вклади людей

Щодо початку рекапіталізації комерційних банків „Укргазбанк”, „Родовід Банк” та „Київ”

10 червня Кабінет міністрів ухвалив рішення щодо рекапіталізації трьох комерційних банків, у результаті якої вони перейдуть під контроль держави. Як очікується, банки Родовід, Укргазбанк і банк “Київ” проведуть додаткову емісію акцій, більша частина якої буде викуплена державою.


У цілому, на рекапіталізацію трьох фінансових установ планується витратити 9,473 мільярда гривень (1,24 мільярда доларів). Як очікується, після проведення банками додаткової емісії акцій її буде запропоновано купити вкладникам фінансових організацій.


 


Уряд розпочав рекапіталізацію трьох великих, але проблемних українських банків – Укргазбанку, «Родовід банку» і банку «Київ». Показово, що двоє з цих трьох банків («Укргазбанк» та «Родовід банк») було доведено до межі банкрутства саме представниками Партії регіонів.


 


Мета уряду при рекапіталізації  цих трьох банків та ж сама – захист інтересів вкладників.


 


Уряд зараз не запитує у власників цих комерційних банків, де ж вони поділи свої надприбутки за минулі роки, прибігши за швидкою допомогою до уряду (за минулий рік банківський сектор заробив чистого прибутку близько 10 млрд. грн. – на 60% більше, ніж в 2007 р.). Це питання, можливо, постане згодом. Зараз же потрібно швидко повертати гроші вкладникам проблемних банків, повертати людську довіру до банківської системи, відновлювати кредитування економіки.


 


1. Рекапіталізація перших трьох українських банків дозволить уряду повернути гроші 730 тис. вкладників.


В принципі, уряд в ситуацію з цими 3 банками міг би і не втручатися. Банківський сектор – це зона відповідальності Національного банку України (ст. 6 і 7 Закону України „Про Національний банк України). А усі проблеми навколо цих банків – це проблеми їхніх власників, зумовлені неефективною, часто занадто ризикованою діяльністю їхнього керівництва. У той же час, на згадані три банки припадає 11 млрд. грн. депозитів населення (інформація Асоціації українських банків станом на 1.05.2009). В цих банках обслуговується 730 тис. громадян України, які мають певні проблеми із поверненням депозитів. Також на ці три банки припадає майже 4 млрд. грн. депозитів комерційних підприємств. Ці кошти великою мірою заморожено. Компанії не можуть їх пустити на виплати зарплат, на сплату податків. Заморожені 15 млрд. грн. – це кошти, які могли б підтримати внутрішній ринок, збільшити попит на українську продукцію.


Саме тому, уряд вирішив інвестувати в ці банки 9,5 млрд. грн. За ці кошти держава отримує повний контроль над цими банками (загалом держава отримає від 84,2 до 99,9% їхніх акцій). Цей контроль держава використає для:


1) зняття будь-яких перешкод для повернення населенню вкладів у цих банках, відновленню довіри населення до цих банків;


2) відновлення кредитування підприємств цими банками;


3) покращення фінансової діяльності цих банків, аби держава могла отримати прибуток з куплених акцій. А це – додаткові кошти на зарплати бюджетникам, пенсії, на купівлю ліків і т.п.


 


Пізніше, коли економічна ситуація стабілізується, держава зможе продати ці три банки з вигодою для країни. Як показав досвід минулих років, українські банки в стабільні часи можуть коштувати доволі дорого і іноземні банківські групи купують їх з великою готовністю.


 


Необхідно ще раз підкреслити: держава допомагає не власникам банків, а їх владникам. З цих 9,5 млрд. грн. колишні власники банків не отримають жодної копійки. Держава не купує акції у власників банків, держава інвестує в сам банк, робить його платоспроможним.


 


2. Обираючи банки для рекапіталізації, уряд керувався економічними, а не політичними мотивами. Уряд не ділить банки на «свої» та «опозиційні».


Двоє з трьох банків, яким буде надано кошти на рекапіталізацію, так чи інакше пов’язані з політиками від Партії регіонів – Укргазбанк (В.Горбаль) та «Родовід банк» (С.Бубка). Саме ці «опозиціонери» довели свої банки до банкрутства, поставили під загрозу заощадження сотень тисяч українців – а тепер просять допомоги в уряду. Але незважаючи на свій політичний відтінок ці банки отримають державні кошти, держава візьме їх під свій контроль і вирішить їхні проблеми.


 


 


3. Рекапіталізація перших трьох банків – це лише частина широкої програми стабілізації банківської системи, яку реалізує уряд спільно з Нацбанком. Далі – кропітка робота із підвищення ефективності роботи цих банків. „Двері державної допомоги” не зачинено і для вкладників інших проблемних банків.


Хоча, як було зазначено вище, банківський сектор – це не сфера відповідальності уряду, тим не менш саме політика уряду  – зокрема, прийняття закону щодо підвищення компенсації по вкладах у Фонді гарантування вкладів фізичних осіб з 50 до 150 тис. грн., стабілізація гривні через отримані урядом транші кредиту МВФ та ін. – вже дозволили переламати паніку серед вкладників. Вже другий місяць поспіль збільшується обсяг депозитів населення (+0,7%, або + 1,35 млрд. грн. в травні). Вперше з початку року у травні загальний обсяг депозитів (і фізичних, і юридичних осіб) нарешті збільшився – на 0,3%.


 


Рекапіталізація банків, повернення депозитів із проблемних банків дозволять посилити цю тенденцію, підвищити довіру населення до банків.


 

Попередня

Ігор Яворський обраний до складу Правління «Батьківщини молодої»

Наступна

Завдяки допомозі і зусиллям представників БЮТ вдалося знизити аварійність на дорозі у с. Струсів Теребовлянського району