Витяги зі вступного слова Ю.В.Тимошенко на відкритому засіданні Уряду від 1 липня 2009 року.
Cьогодні наше засідання Уряду носить відкритий характер, тому що ми розглядаємо два напрямки політики Уряду, в особливо важкі кризові часи, які стосуються всіх необхідних невідкладних наших дій, по-перше, в аграрному секторі, а по-друге, в галузі авіабудування і в космічній галузі. Сьогодні два блоки цих питань мають на меті розглянути ту ситуацію, яка склалась у кожній галузі, заслухати всіх фахівців, які працюють сьогодні в цій галузі для того, щоб точно з’ясувати проблематику і разом відпрацювати урядові рішення, які можуть дати відповідь на питання в ці важкі кризові часи.
Уряд як може бореться з фінансовою кризою – адже застигла банківська система призвела до потужного фінансового голоду всіх без виключення виробничих галузей.
Дійсно, Уряд на кожному своєму засіданні так чи інакше, але приймає антикризові пакети, тому що, в першу чергу, сьогодні на повну потужність не почала працювати банківська система. Всі галузі сьогодні знаходяться в жорсткому режимі фінансового голоду, не кредитуються, якщо кредитуються, по відсотках, які є недоступними для ведення бізнесу. І, власне кажучи, кожна галузь сьогодні відчуває стагнацію від того, що вона не має в своєму розпорядженні достатньої кількості фінансових ресурсів.
Уряд готує системні рішення по наведенню порядку в аграрній галузі напередодні врожаю – аби зняти монопольні зловживання і побори з виробників сільгосппродукції.
Крім того, сьогодні ми будемо одним з перших блоків розглядати ситуацію в аграрному комплексі та врегулювання питань, які пов’язані, по-перше, з ситуацією, яка завжди, кожен рік виникає на ринку зерна, коли починається збір врожаю зернових, а ми в той же час мусимо відрегулювати всі державні механізми, щоб не допустити демпінгу по закупці зерна, щоб не допустити певного монопольного тиску елеваторів портових, елеваторів, що знаходяться не в портах, перевізників, зернотрейдерів і багато інших структур, які сьогодні починають працювати на ринку зерна і відчувають з перших днів, що вони можуть знущатись над аграріями.
…ми будемо розглядати кожен напрямок проблематики, яка існує в аграрному секторі окремо. Ми підготували проекти рішень, які узгоджувалися не тільки в міністерствах і відомствах, а узгоджувалися в асоціаціях, які представляють аграрний комплекс. Тому ми мусимо сьогодні відпрацювати всі необхідні наші рішення і наші кроки. Я хотіла б до вашої уваги в аграрному комплексі питань запропонувати 14 проектів рішень. Кожне рішення спрямовано на розв’язання, практичне розв’язання тих чи інших проблем. Ми з вами розглянемо цілий комплекс питань, які пов’язані з посиленням контролю імпортної продукції харчування, яка заходить на територію України, особливо це стосується молочних продуктів, м’ясних продуктів, м’яса. І рішення, які ми сьогодні пропонуємо, дають відповіді на ці питання.
Власники елеваторів зловживають монопольним становищем необґрунтовано піднявши вартість послуг на 42%.
Що стосується сьогодні проблем на ринку зерна. Ми всі усвідомлюємо, що коли починається збір врожаю, найнижчі ціни, тому що намагаються закупити оптові покупці зерна за найнижчими цінами, які є. Я володію інформацією, що елеватори є складовою тиску на сільгоспвиробників, тому що елеватори встановлюють сьогодні необґрунтовано завищені монопольні ціни, і або продавай зерно, або плати за послуги елеваторів якісь абсолютно неадекватні ціни. Я знаю і володію інформацією, що приватні портові елеватори на 42 % підняли вартість своїх послуг, що є абсолютно недопустимим, користуючись своєю монопольною позицією.
Саме Уряд Юлії Тимошенко вперше започаткував дію Аграрного фонду.
сьогодні в Аграрному фонді гроші для того, щоб на ринку зерна створити ті інтерверційні потоки, які потрібні, щоб захистити цінову політику.
І хотіла б окремо звернути вашу увагу, що саме цей Уряд вперше започаткував дію Аграрного фонду. Саме цей Уряд наповнив Аграрний фонд реальними великими грошима, і ми разом з вами, Уряд і асоціації, які представляють сільгоспвиробників, аграрні кола, ми з вами започаткували ту модель обігу грошей в Аграрному фонді, яка дозволяє протягом року обернути їх три рази за рахунок того, що ПДВ зернотрейдерам повертається тільки тоді, коли наповнюється Аграрний фонд грошима. Ви добре знаєте цю модель, вона є абсолютно новою, але вона спрацювала і в 2008 р., і в 2009 р., коли повністю було зупинено кредитування банками аграрного сектору. І зараз ми продовжимо цю традицію.
Вже з першого липня Аграрний Фонд готовий викуповувати найкращі сорти Ячменя по ціні 1050 грн. за тонну – Уряд готовий дати опір заниженням закупівельних цін з боку зернотрейдерів.
ми вже прийняли і вже з 1 липня запустили в дію постанову Уряду про перші державні закупівлі ячменю. Ми встановили, ви знаєте, на найвищі сорти ячменя 1050 грн. мінімальну закупівельну ціну, в той час, коли сьогодні закуповують трейдери значно нижче, і готові по закупівельних, заставних цінах забирати це зерно в Аграрний фонд. І далі ми будемо все більше і більше наповнювати Аграрний фонд грошима за рахунок нашої співпраці з зернотрейдерами.
Уряд також продовжує практику надання аграрникам дизельного пального за пільговим тарифом у 4200 грн. за тонну.
Крім того, я усвідомлюю, що підняття цін на нафтопродукти сьогодні є екстремальним у зв’язку з підняттям цін на світових ринках на нафту. Саме тому ми домовилися з Кременчуцьким нафтопереробним заводом, що він продовжить ті контракти, які ми з ним мали як Аграрний фонд, на постачання дизельного пального по ціні 4200, але виключно для аграріїв, виключно.
Уряд під час кризи робить все можливе аби підняти аерокосмічну галузь, а в попередні роки, коли було благополуччя до нашого приходу, її знищили вщент.
Наступний блок питань, який ми з вами розглянемо, – це заходи, які спрямовані на створення сприятливих умов для розвитку авіаційної і космічної галузі. І, знову ж, ми сьогодні всі кроки зробили для того, щоб затвердити всі державні замовлення, щоб затвердити оборонне замовлення, ми зробили всі кроки, які були передбачені в бюджеті на фінансування, підтримку авіаційної галузі. І сьогодні ми з вами приймемо ще цілий ряд рішень – це 10 рішень, які стосуються завершення процедур надання гарантій тим банкам, які сьогодні реструктуризують заборгованості перед банками авіаційної галузі минулих періодів, я підкреслюю, тому що сьогодні в кризу ми ставимо на ноги галузь, а в попередні роки, коли було благополуччя до нашого приходу, її знищили вщент.
… ми домовлялись, що ми сьогодні також розглянемо рішення Уряду, які дають можливість приступити до виготовлення першого українського супутнику, який дасть можливість космічній державі не користуватися супутниками інших держав, а робити свої програми і забезпечувати свої системи зв’язку.