[an error occurred while processing the directive]

Василь ФЕРЕНЦ:«Лемко був, лемко є, лемко далі буде»

Щорічні фестивалі лемківської культури – це свято, відпочинок, та найголовніше – зустрічі людей, розкиданих по всьому світу. Сльози, радість, спогади… Все описати неможливо. А ще роздуми та пісні навколо лемківської ватри, – цей особливий дух, яким може перейнятися лише присутній на самому дійстві.

Минуло вже чимало часу відтоді, як тоталітарна комуністична система реалізувала на практиці божевільну ідею переселення людей з їхніх споконвічних земель з метою «політичної доцільності». Впродовж усіх тих років ці люди мовчали. Мовчання було єдиною панацеєю від владного переслідування. Тільки в 1958 році у Польщі настала «відлига» – деяке пом’якшення комуністичної політики. Тоді виникло перше суспільно-культурне товариство лемків, яке порушило питання про повернення їх на свої споконвічні землі. З розширенням своєї громадської діяльності вирішили проводити «Лемківські ватри». Першу з них запалили в селі Чорна Нижньоустріцького повіту 1982 року. Наступні були у Ганчовій, Бортному. «Лемківську ватру» зазвичай проводять у Польщі третьої суботи й неділі липня. В Україні, у Монастириському районі Тернопільської області, вже традиційними є зібрання лемків під назвою «Дзвони Лемківщини». Про сам фестиваль лемківської культури, історію своєї сім’ї в часи депортації, про себе – лікаря, політика, нам розповів корінний лемко – Ференц Василь Володимирович.


Василь Ференц народився 9 липня 1960 року у мальовничому місті Монастириська. Закінчив середню школу, опісля вступив у Тернопільський медичний інститут.


Свою трудову діяльність розпочав лікарем-інтерном у Чортківській райлікарні. Через рік – хірург Монастириської ЦРКЛ. У 2000-му йому присвоєно вищу кваліфікаційну категорію з хірургії. З 2002 і до сьогодні – завідувач хірургічним відділенням Монастириської ЦРКЛ. Нагороджений грамотою Міністерства охорони здоров’я.


Голова Монастириської районної організації Всеукраїнського об’єднання «Батьківщина». Член партії ВО «Батьківщина».


Одружений. Виховує двох дітей.


– Василю Володимировичу, Ви є частинкою етнічної групи в Україні – лемків. Розкажіть про особливість цієї етногрупи, її традиції, звичаї?


– Так, я корінний лемко. Люблю з мамою переходити на лемківську говірку. Мої діти від бабусі також знають її, хоч спілкуються чистою українською. Традиції і звичаї дуже цікаві, а ще цікавіше те, що з плином років вони не забуті, а передаються з покоління в покоління. Вони є незмінною частиною відзначень різних свят. А основне для нас – вишиванка та пісня – весела чи тужлива – що сягає самого дна душі.


– Лемки… Діти втраченої землі, вигнанці з прадідівської вітчизни. 60 років тому саме вони стали жертвами масової депортації, знаної як операція «Вісла». Розкажіть про історію Вашої сім’ї у часи вигнання і переселення мирних жителів нашої країни?


– Це особлива і хвилююча тема для моєї родини. Мої батьки – переселенці з села Висова Краківського воєводства. Батька уже немає. Мама, Ольга Василівна, переселення й дотепер називає «чорними днями». Їй було 15 років. Вона все добре усвідомлювала та й наслухалася, що чинять з українцями московсько-польські «душогуби». То було ніби «добровільне» переселення. Насправді ж – вигнання, геноцид. За розповідями мами, в день свята Чесного Хреста, тобто 27 вересня 1945 року, люди збирались до церкви. Аж тут від хати до хати почали ходити десятники від солтиса і сповістили, щоб всі збиралися на площі. Майор Червоної армії і поручик війська польського оголосили: «За дві години всім зібратися з майном і негайно виїжджати до залізничної станції Горлиця (за 37 кілометрів)». Хто не мав коня і фіри, то запрягали корів у ярмо. Страшні то були часи, не один раз розповідала мама. Їх було четверо дітей, батька вже не було – помер. Їхня мама випросила у військових фіру. Взяли найнеобхідніше з одягу та їжі. Залишилося щойно обмолочене зерно пшениці, ячменю, вівса, невикопана картопля і все, що було у півниці. У Горлицях вагон довелося чекати майже місяць. Без харчів, під рясним осіннім дощем. Ховалися де могли: хто в порожній школі, хто в церкві чи ще десь. Доводилось жебракувати, заробляти в поляків на вивантажуванні вугілля, копанні картоплі.Нарешті подали вагони – деякі без даху. Чоловіки розбіглись у пошуках дошок, щоб зробити дах і сховатись під час зливи. На одній зі станцій виселених пограбували, забрали в них усе, що мали. До станції Джурин Тернопільської області їхали майже два місяці. Мама з сестрою на вантажівці вночі добралися до Монастириськ у село Нова Гута, щоб знайти житло. Кращі хати вже були зайняті, їм дісталась ліплянка з глини, але й тому були раді, бо сюди приїхали майже всі їхні односельці, тут був ліс, було чим палити в печі. Бог дав довгу суху осінь, то збирали на полях картоплю, де-не-де кукурудзу, квасолю. І так перезимували. А на Закерзонні, каже мама, було ще гірше. Там було велике протистояння між польською владою і українцями, котрі не хотіли покидати прабатьківських земель. Загинуло багато людей з обох сторін, в тому числі вояків УПА та мирних жителів. Лінія Керзона зіграла свою чорну справу. А оскільки українці дуже працелюбний народ, то зовсім скоро мусіли призвичаїтись до нових умов, будувати нове житло, вчити дітей тощо. Депортація українського населення зі споконвічних українських земель Лемківщини, Надсяння, Холмщини і Підляшшя – дуже сумна сторінка в історії України. На жаль, і до сьогодні вона належно не оцінена.


– 1-2 серпня на Монастирищині відбудеться ХІ-й Всеукраїнський фестиваль лемківської культури «Дзвони Лемківщини». Як Ви з сім’єю готуєтеся до цього заходу і як зазвичай проходить саме дійство?


– Дуже радісно, що Всеукраїнський фестиваль лемківської культури під назвою «Дзвони Лемківщини» став уже традиційним і що відбувається саме в нашому районі, де найбільше переселенців з Лемківщини, Надсяння, Любачівщини. На свято приїздять переселенці з усієї України і близького зарубіжжя – Словенії, Чехії, Польщі, щоб поспілкуватися, з сумом поринути у спогади, а також показати своє самобутнє мистецтво і сказати один одному: «Лемко був, лемко є, лемко далі буде». Два дні в урочищі Дубовиця відбувається святкове дійство. «Ватру» запалюють лемки-ветерани. Відправляється Служба Божа, виступають хорові і фольклорні художні колективи з областей і з зарубіжжя. На згадку митцям вручають призи. Цілу ніч грає музика, молодь забавляється. Ми дуже дорожимо тим, що фестиваль відбувається саме в нас. Гарно облаштоване місце, красива велика сцена, під’їзна дорога, лавки для сидіння. Треба надати належне міському голові Володимиру Геді, який доклав для цього багато зусиль. Запрошую всіх, хто читатиме ці рядки.– Ви є знаною і авторитетною людиною у Монастириському районі. Чим прагнете бути корисним для своїх краян?


– Наскільки я знаний чи авторитетний – судити людям. Але те, що щиро прагну допомагати – це в мене не відібрати. Знання, практичний досвід дають мені можливість фахово лікувати хворих. Перед кожною операцією, складною чи не дуже, відмовляю «Отче наш». І впевнений, що Господня присутність допомагає і мені, і моїм колегам, і хворим. Здоров’я – найголовніше, чим мають дорожити люди. І оскільки маю відповідний фах, стараюся допомогти всім, хто до мене звертається. А як завідувач хірургічним відділенням, тішуся, що ми менш-більш відновили приміщення, ще б операційну. Ну і мрія моя, всіх лікарів і хворих – завершити будівництво нової райлікарні сучасного типу.


– Як давно Ви є прихильником партії «Батьківщина» і чому?


– Член партії з 2005, відтоді й голова райорганізації. На той час ця політична сила вже мала найбільший вплив у суспільстві. Прагнув прилучитися до позитивних процесів у державі, у своєму районі.


– Заслуги і добрі справи партійної організації Монастириського району за часи вашого головування?


– Головні заслуги це те, що в партію прийнято багато патріотично налаштованих людей, що в міру можливостей всіляко допомагаємо потребуючим, що впродовж останніх виборів район займав одне з кращих місць в області за підтримкою виборцями нашого лідера Юлії Тимошенко.


– Нині Ви більше партійний діяч, лікар чи все таки зразковий сім’янин?


– Так склалося, що в останні роки все це переплелося. Але найважливіше, звичайно, – сім’я.


– Дякую, Василю Володимировичу, за розмову.


– І я дякую. Щиро запрошую вас на фестиваль. Упевнений, що всім буде дуже цікаво.

[an error occurred while processing the directive]