• 17 Травня, 2021

Юлія Тимошенко оголосила війну «земельній мафії»,

11 вересня в Києві під головуванням Прем’єр-міністра Юлії Тимошенко відбулася Всеукраїнська нарада за участі представників центральних і регіональних органів Держкомзему та Державного земельного кадастру. Захід присвячувався обговоренню питань видачі громадянам актів власності на землю.

Як зазначила у своєму вступному слові Юлія Тимошенко, у нас є ключовий закон, який був прийнятий ще в 2001 році – Земельний кодекс. Саме у ньому статтею 118 передбачено порядок безоплатної приватизації земельних ділянок громадянами України. Але люди, які традиційно володіють ділянками землі (город, сад, присадибна ділянка), стикаються з колосальними проблемами.


Вони мусять пройти безліч бюрократичних процедур і тому лише близько 6 мільйонів отримали акти на землекористування. Але ж залишилося ще 6,4 млн людей, які не можуть пробитися до жодного кабінету, бо не мають грошей, до жодного коридору, бо їх там бачити не хочуть. За словами Прем’єра, в країні склалося певне уявлення про те, що відбувається із землею, яке можна охарактеризувати як «земельна мафія».


Юлія Тимошенко переконана: необхідно докорінно і швидко змінити це враження про всі установи державної влади, які представляють сьогодні Держкомзем, Земельний кадастр тощо. «Я думаю, що люди, які працюють на державній службі, скажу м’яко, не завжди заслуговують такої оцінки. І ми знаємо, що за останні десять років створена потужна система приватних структур, так званих «прилипал» до державних органів влади, які нормально, в гарному темпі, з гарним забезпеченням качають з людей гроші за кожен чих, крок, кожну деталь, яку люди мусять отримати у спілкуванні з цим потужним апаратом надання права на землю», – зазначила вона.


 


Дієва допомога безземельним


Глава уряду повідомила, що з понад шести мільйонів громадян, яким ще не видані акти землекористування, майже п’ять млн – люди похилого віку. Це ветерани війни, пенсіонери, які в більшості своїй із сільської місцевості. Врешті, всі вони почуваються незахищеними і самотніми в проблемах, пов’язаних із отриманням законного права на акт землекористування і володіння землею.


Це була система дев’яти кіл пекла, зазначила глава уряду. Людині потрібно було пройти територіальний орган охорони культурної спадщини, територіальний орган Мінрегіонбуду, територіальний орган Мінприроди, територіальний орган Міністерства охорони здоров’я, територіальний орган Держкомлісгоспу, орган місцевого самоврядування, Держводгосп і так далі. І це не один раз, це – на кожному кроці.


«Як тільки обійшли всі державні структури, переходили до приватних структур і тут вже людина, пенсіонер в якомусь далекому селі, мусила скоординувати ще свою ділянку з космосом, подивитися, як вона входить по всіх параметрах на карту України, і оплачувати це», – обурилася Прем’єр.


За словами Ю.Тимошенко, аналіз коштів, які держава заплатила за те, щоб 6 млн таких актів на володіння землею видати, і сума, яку люди заплатили за послуги приватним структурам, просто вражає. За 6 млн отриманих актів заплачено майже 10 млрд бюджетом. Але приватники витягли з кишень людей 13 млрд. І це без хабарів, підкреслила Юлія Тимошенко, зауваживши, що з хабарями ця цифра зростає мінімум в півтора раза. За її словами, в середньому приблизно 350 тис. актів видавала така система за рік. Тож за скільки часу 6,4 млн громадян, які ще не скористалися своїм правом, отримали б ці акти? У своєму виступі глава уряду закликала нищити «земельну мафію».


 


Чотири документи для землевласника


Нещодавно започаткована нова система і форма спілкування з громадянами, які відбиті в урядовій постанові №844 та ще двох постановах, що вносять доповнення і уточнення. Відтепер, за словами Прем’єра, для отримання держакта громадянин має звернутися до місцевої ради усього з 4 документами.


1) Перший – це заява, що він хоче мати акт на приватизацію землі, акт на володіння земельною ділянкою.


2) Другий – копія паспорта.


3) Копія ідентифікаційного коду – це третій документ.


4) І четвертий – копія документів, які свідчать, що ця земельна ділянка належить йому.


Причому останнє може бути не лише витягом з рішення місцевої ради, а й колгоспними, навіть церковними документами. Людина передає ці документи спеціально уповноваженій особі, і з того моменту йде відлік часу – 30 днів до отримання відповідного акта. Комплект документів сільська, селищна, міська рада мусять передати в місцевий орган Держкомзему.


Щоб ця структура працювала швидко й ефективно, прийняті рішення уряду, які дають можливість збільшити чисельність його працівників та доплачувати їм за підвищену ефективність праці. Якщо при цьому результату не буде, тоді потрібно міняти кадри. «Тому що ніхто не дасть виконувати цю програму, спустивши рукави. Ніхто», – наголосила Юлія Тимошенко. За її словами, буде робитися все, щоб у дуже стислі терміни завершити видачу 6,4 млн актів на володіння землею.


Контроль на всіх щаблях


Глава уряду розповіла про систему контролю, яку особисто започатковує для відстеження процесу роботи. Передусім це контроль за Мінфіном. Гроші, які потрібні на вересень, вже перераховані Держкомзему. А вся сума фінансів, яка запланована для видачі земельних актів, розпланована помісячно до кінця року і буде день в день виплачуватися.


За словами Прем’єра, було перевірено собівартість кожної послуги, і це далеко не ті ціни, які раніше виставляли приватні структури. Приватники вимагали у держави за оформлення акта на землекористування виділити 5,6 млрд для того, щоб закрити ці 6,4 млн актів на землекористування. Після перерахунку виявилося, що сума становить усього 507 млн грн. Різниця, як бачите, говорить сама за себе.


Прем’єр також зазначила, що вже наступного тижня матиме на своєму столі таблиці по кожній сільській, селищній, міській раді, по кожному регіональному відділенню Держкомзему і Державного земельного кадастру. «Ми будемо знати, скільки людей мусять отримати акти, скільки людей подали заяви, скільки заяв передано в Держкомзем місцевою радою. Потім скільки видано актів і по яких актах порушено термін 30 днів. Прийматимемо відповідні рішення в залежності від того, як ця таблиця по кожній області, по кожному району буде виглядати», – попередила Юлія Тимошенко.


Крім того, за її словами, відкривається «гаряча телефонна лінія» уряду з цього питання. За номером 8-800-507-30-90 можна дзвонити з 8 години ранку до 21.00 з понеділка по суботу. «Я матиму повну розкладку дзвінків по кожному факту, який будуть піднімати люди. І я реагуватиму особисто, я нікому це не передоручу і нікому не дозволю зіпсувати програму, яка, на мій погляд, є життєво важливою для громадян України», – наголосила Прем’єр.


 


Три держакти за секунду


Обговорюючи виступ глави уряду, представники регіональних представництв Держкомзему та Земельного кадастру просили Юлію Тимошенко взяти фінансування робіт з видачі держактів на земельну власність під особистий контроль. Зокрема, директор Державного підприємства «Головний інститут землеустрою» Черкаської області Валентин Кілочко підкреслив: обігових коштів у підприємств Держкомзему не вистачає, тому якщо через 2-3 тижні не піде фінансування, робота може зупинитися.


Обговорювалася й проблема невдоволення та супротиву з боку деяких чиновників та приватних ліцензіатів таким нововведенням, а також можливе саботування постанов Кабміну.


Глава Державного комітету із земельних ресурсів Олег Кулініч звернув увагу на позитивні трансформації у галузі землеустрою, зокрема на збільшення штату на 4 тисячі 100 осіб. Вже зараз друкуються держакти на землю, аби задовольнити всіх бажаючих. Скасовано відпустки працівників Держкомзему для того, щоб вони змогли справитися з потоком людей, які прийдуть оформлювати свою власність.


Проблемними регіонами за обсягами отримання держактів наразі є Вінницька, Донецька, Сумська, Дніпропетровська, Харківська, Кіровоградська, Черкаська області та Автономна Республіка Крим. Проте, після того як система запрацює в повному обсязі, Держкомзем зможе видавати три держакти за секунду. О. Кулініч впевнений: комітет та державні компанії із землеустрою повністю впораються із завданням, поставленим урядом.


 


Дмитро Ісіченко

Попередня

Сергій Соболєв виграв суд у Юрія Чижмаря

Наступна

Губернатор Юрій Чижмарь програв ще один суд