• 20 Січня, 2022

Президент свідомо блокує урядову антиепідемічну роботу – не підписуючи закон про фінансування боротьби з грипом

Витяги зі вступного слова Прем’єр-міністра України Тимошенко Ю.В. від 11 листопада 2009 року

На жаль, оптимізм, що зародився на вихідні, не справджується – епідемія почала набирати нових обертів.


“… у понеділок на початку цього тижня ми з вами констатували, що пішло зменшення захворюваності на грип в країні, і, дійсно, якщо ми 4 листопада досягли піку кількості захворювань на цю дату, це стосується гострих респіраторних вірусних інфекцій і грипу, було 127 тис. 254 людини, що захворіли, то 8  листопада, це була неділя, ми мали найнижчий показник, захворіло 32 тис. 443 людині, і тоді ми констатували, що майже в 4 рази зменшилася кількість захворівівших на цю дату.


Але, в той же час, сьогодні ми бачимо, що цей оптимізм був зарано висловлений, те, про що я і говорила на всіх зустрічах із засобами масової інформації, на всіх зустрічах з керівництвом областей, де є епідемія, що нам не можна ні на день розслаблятися. Тому що тільки за останні два дні у нас знову вдвічі підвищилася кількість захворівших, я підкреслюю, на дату і досягла 90 тис. 592 – це на 10 листопада.


Тобто, іншими словами, з 8 до 10 листопада ми бачимо збільшення показника майже в 3 рази, більше, ніж у 2,5 рази. Це говорить про те, що епідемія сьогодні не розслабляє своїх обіймів, і саме тому кожен день боротьби проти розповсюдження інфекції грипу є важливе, суттєве, невідкладне абсолютно на сьогодні актуальне питання”.


 


Україна не виняток – від епідемії нині потерпає весь світ.


“Так само виглядає і динаміка у світі. В світі також йде радикальне збільшення числа захворювань, збільшення кількості числа тих, у кого ця хвороба призвела до летальних наслідків, і якщо говорити про смерті від грипу і ускладнення після грипу за останні дні, то 9 листопада 19 людей в Україні померло від ускладнень після грипу, а 10 листопада 15 людей. І це вже динаміка загрозлива, яка потребує знову термінового більш активного втручання і більш активних дій”.


 


Президент свідомо блокує урядову антиепідемічну роботу – не підписуючи закон про фінансування боротьби з грипом, Ющенко зриває закупівлю ліків, вакцини, обладнання, лабораторій тощо.


“Хочу сказати вам, що Уряд і всі керівники на рівні областей і міст сьогодні мобілізовані.


Але, на жаль, робота зупинилася по одній банальній причині – майже 8 днів Президент не підписує закон про виділення мільярда гривень на боротьбу з епідемією. І поки цей закон не буде підписаний, і поки Уряд не отримає необхідної кількості фінансових ресурсів, ми не можемо укласти жодного контракту, ми не можемо боротися сьогодні  з епідемією, і ми вважаємо, що діяльність Президента, коли він не підписує свідомо 8 днів закон про виділення грошей на боротьбу з епідемією, причому закон, який проголосований майже всіма депутатами в парламенті, більше 400 народних депутатів, це є сьогодні пряма діяльність проти України. Хочу сказати, що за кожну людину, яка сьогодні  хворіє, або гине, персональну відповідальність несе Президент.


І я вимагаю від Президента країни, щоб він сьогодні  підписав цей закон, і дав можливість Уряду закупити все необхідне, включаючи вакцину, необхідне медичне обладнання, антибіотики, таміфлю, і все інше, що потрібно сьогодні  державі. Я сподіваюся, що сьогодні до кінця дня Президент підпише цей закон, якщо він не підпише цей закон, це буде означати, що він хоче повернення до надзвичайного стану. Він хоче повернення до тих часів, коли епідемія розповсюджувалася пришвидшеними темпами, і на фоні цього зупинити президентські вибори. Я вважаю, що для Президента ця діяльність є несумісною з перебуванням його на посаді”.


 


Ющенко також заблокував купівлю реанімаційного обладнання, яке Україні конче необхідно, аби лікувати життя людей, уражених свинячим грипом. Чи понесе Ющенко коли-небудь відповідальність за втрачені від цієї заборони людські життя?


“… вчора Президент наклав чергове вето на постанови Уряду, які забезпечували надання державних гарантій на закупівлю невідкладного реанімаційного медичного обладнання для того, щоб закупити його буквально за лічені дні і забезпечити лікарні. Закупівля мусила відбуватися і вже, по суті, почали укомплектовувати партії такого медичного обладнання, в першу чергу, з Австрії, де закуповуватися мали спеціальні реанімаційні столи і спеціальні реанімаційні інкубатори для новонароджених дітей.


Я хочу повідомити Президенту, в першу чергу, а в другу чергу всій країні, що сьогодні найбільш вражені цими епідеміями і якраз цих вірусом вагітні жінки, які починають хворіти на 7-8-9 місяці вагітності. І тоді лікарі приймають рішення про дострокові пологи, і через спеціальну операцію вони рятують життя дитини, і дитину потрібно покласти терміново в реанімаційний пристрій. До речі, також дитина, яку кесаревим розтином виймають, її потрібно терміново покласти в реанімаційний інкубатор і терміново надати невідкладну допомогу.


Сьогодні це обладнання мусило прийти з Австрії відвантажуватися, але вчора для того, щоб зупинити цей процес, Президент наклав вето на ці постанови. Я хочу запитати: хто буде відповідати за життя кожного немовляти, яке не отримало таке обладнання? А крім того з Австрії вже упаковані і мусили йти в Україну апарати штучної вентиляції легенів. І хочу повідомити Президенту, а також всій країні, що якщо вчасно високоякісним апаратом штучної вентиляції легенів забезпечена людина, яка починає хворіти після грипу на ускладнення на запалення легенів, якщо вчасно апарат штучної вентиляції легенів поставити людині, вона виживає. І ми сьогодні  десятки людей повернули до життя саме тому, що деякі люди, які хворію на цей жорстокий грип, їм цей апарат штучної вентиляції легенів поставили. Нам тисячі таких апаратів не вистачає в країні, щоб врятувати життя іншим людям, враховуючи прогноз Всесвітньої організації охорони здоров’я щодо кількості смертей і захворювань в Україні, жахливий прогноз, нам потрібно терміново це  обладнання, і саме цьому Президент наклав вето вчора на цю постанову уряду і на ці контракти, де країни безкоштовно нам за рахунок кредитів довгострокових готові були це поставити.


Так само накладені вето і на всі контракти і на всі постанови Уряду, які забезпечували термінову закупівлю країною сьогодні реанімаційних машин – реанімобілів, які б могли врятувати життя тисячам людей, які знаходяться сьогодні в сільській місцевості, в тому числі і високоякісно обладнані швидкі допомоги. Все це є боротьба з епідемією, все це є підготовка, в тому числі, і до другої хвилі, яку обіцяють сьогодні для України і для всього світу експерти ВООЗ.


Я хочу запитати просто: де мораль у того Президента, який таким шляхом сьогодні зупиняє боротьбу з епідемією? І хто відповідати буде за кожну смерть в країні? І чому таким чином сьогодні хочуть повернутися до введення надзвичайного стану. Я думаю, що це не просто аморально, це приступно, це те, за що мусить відповідати людина, яка сьогодні знаходиться при владі”.


 


Уряд вже сьогодні відновить дії постанов і вимагатиме від Президента припинити цей ганебний саботаж і більше не ветувати протиепідемічні постанови.


“І я хотіла б, щоб цей саботаж просто був припинений і припинений терміново, сьогодні, щоб Президент, по-перше, підписав сьогодні закон, а по-друге, щоб він терміново відкликав свої вето з тих постанов, які забезпечують закупівлю реанімаційного обладнання для боротьби з епідемією.


І сьогодні ми проголосуємо і поновимо дію цих постанов. Сподіваюся, що він знову не накладе на них вето, хоч трошки совісті з’явиться і трошки як у Президента відповідальності за життя і здоров’я людей, які довірили свої голоси. До речі, західна Україна і голосувала за Президента. І сьогодні таким чином вбивати людей, політичним шляхом, які за нього віддавали голоси, це просто не вкладається у свідомість нормальної людини”.


 


Уряд нормативно врегулює питання оплати понаднормової праці медиків, і змушеного простою освітян.


“Крім того, ми говоримо про додаткову оплату праці тих людей, які сьогодні працюють у системі охорони здоров’я понад нормативно, які борються з інфекцією, протистоять цій епідемії, і якраз ці медичні працівники зобов’язані отримати оплату понаднормових годин, які вони сьогодні відпрацьовують, а також за підвищену ефективність праці. Але доплатити все це ми зможемо тільки після підписання закону Президентом України по виділенню 1 млрд. грн. на боротьбу з епідемією.


Наступне – ми сьогодні будемо також розглядати питання, яке пов’язано з оплатою праці працівників системи освіти, тому що за нашими даними, які ми отримали, в деяких регіонах України сьогодні, користуючись 3-тижневим карантином, який введений в учбових закладах, не платять працівникам системи освіти достойну і достатню зарплату. Хтось платить чверть, хтось платить половину, хтось відпускає їх у неоплачувані відпустки. Ми мусимо поставити на цьому крапку і чітко прийняти постанову Уряду, яка говорить про те, що якщо сьогодні 3-тижневий карантин, у цьому освітяни не винні, їм потрібно виплачувати в повному обсязі зарплату, як за робочі дні, так, як це робиться по лікарняному”.


 


Також сьогодні буде врегульована видача 2-х безкоштовних масок всім громадянам України.


“Крім того, ми сьогодні також передбачимо спеціальну процедуру і такі питання нам сьогодні окремо ставлять області щодо безоплатного забезпечення медичними масками громадян України. Це значить, що марлю ми дали областям безкоштовно, це значить, що шиють вони ці марлеві пов’язки в тому числі за рахунок грошей, які виділені Урядом, але надати людям пов’язку, вони мусять по 2 пов’язки на кожного громадянина безкоштовно. І сьогодні ми приймемо порядок, як вони будуть роздавати це безкоштовно”.


 


Уряд розглядає можливість заборони реклами лікарських засобів – аби люди не займалися самолікуванням, яке призводить до смертельних випадків.


“Крім того, сьогодні ми розглянемо проект закону України про заборону реклами лікарських засобів по телебаченню, в ЗМІ, тому що це є недопустимим, коли сьогодні  іде безконтрольна реклама лікарських засобів по телебаченню, люди починають займатися самолікуванням, а потім закінчується все це смертними випадками, тому що вчасно людина не пішла до лікаря, і вчасно не отримала правильне адекватне лікування. Саме тому сьогодні  10 таких рішень, які ми будемо з вами приймати, вони суттєвішим чином будуть посилювати державну систему охорони здоров’я, вони будуть суттєво посилювати наші можливості по боротьбі з інфекціями”.

Попередня

Юлія Тимошенко ні на мить не послабить контроль і увагу до проблеми епідемії – ми мусимо боротися за кожне життя, а тому мусимо продовжувати готувати лікарні, ліки і обладнання до майбутніх викликів

Наступна

Партія регіонів об’єдналася з президентом Ющенком проти Прем’єр-міністра та Уряду, – Кожем’якін