[an error occurred while processing the directive]

Кожну другу зароблену гривню українці витрачають на їжу

Зростання цін на продукти харчування непокоїть кожного. Лише за минулий рік в Україні витрати сімейного бюджету на харчування зросли на 15%. При тому, що і за витратами сімейного бюджету, і за цінами на основні харчі ми практично не відстаємо від Європи. Наші ціни на молочну продукцію і фрукти вже перевищують західні. За закупівельними цінами на молоко європейців ми вже обігнали, а вартість м’яса досягла максимальної позначки за останні 10 років. Ціни на продукти харчування у подальшому залежатимуть не в останню чергу від політичної ситуації в країні, вважають експерти. Проте не варто очікувати їхнього зниження. За сприятливих умов вони просто залишаться на нинішньому рівні.

Ціни ростуть мов на дріжджах

Українці витрачають на продукти харчування близько половини своїх доходів. Тому питання «Куди діваються гроші?» сьогодні стало риторичним. Адже, повернувшись із супермаркету чи ринку, вимальовується вже звична картина: нічого не купили, а грошей немає. Витративши не одну годину часу на пошуки дешевшого м’яса чи молока, все одно розумієш, що навіть ті продукти, вартість яких на тлі інших є дещо нижчою, «не вписуються» в сімейний кошторис. І зовсім не дивною здається перспектива, коли вже незабаром такий традиційний для нас борщ коштуватиме дорожче, ніж заморський делікатес.

На тернопільських ринках ціни зростають ледь не щодня. Продавці звинувачують у подорожчанні постачальників. Найбільше покупці скаржаться на здорожчання олії, цукру та гречаних крупів. Як і загалом в країні, ціновим рекордсменом стала гречка, яка за рік стала вдвічі дорожчою. Якщо на початку року, коли при владі ще залишався уряд Ю.Тимошенко, крупу можна було придбати за 8 грн., то нині вже за 16 грн. Додав в ціні і хліб – з 2,60 до 3,20 грн. На вісім гривень більше доводиться віддати за кілограм масла – в кінці грудня 2010-го воно коштувало вже 18 грн. В останні місяці року подорожчала й олія – до 12 – 14 грн. Рік тому, за Тимошенко, її літр коштував всього 8-9 грн. Не оминув ріст цін і молочні продукти. Якщо минулого року за літр молока продавці просили спочатку від 2,40 до 3,50 гривень, то сьогодні – мінімум 5,30 грн.

Експерти прогнозують: до весни знову поповзуть угору ціни на городину. Натомість, влада обіцяє, що не доведеться платити більше за «соціальний» хліб: мовляв, у держрезерві борошна достатньо і його ціна буде стабільною завдяки обмеженням на експорт. Але єдине, що вміє робити ця влада – це нахабно брехати. І ми в цьому пересвідчилися вже не раз, бо вже давненько відчули на собі те, що називається «покращенням життя вже сьогодні».

Новорічне подорожчання продуктів у Мінагропромі називають спекуляцією. А як же інакше?! Просто таки дивно, що і в цьому подорожчанні не винна Тимошенко.

До речі, у лідерах зимового здорожчання – яйця, овочі, фрукти та цукор. Покупці кажуть: за останні півроку втомилися стежити за підвищенням цін.

Між тим, статистичні дані свідчать, що українці стали економити на їжі. Відповідно до соцопитування, проведеного Національним інститутом стратегічних досліджень, сьогодні третина українців економить на продуктах харчування.

У Києві розводять руками

Чиновники, знімаючи з себе будь-яку відповідальність, зізнаються, що нібито ефективних заходів для зупинення цінового галопу в їхньому арсеналі немає. В Антимонопольному комітеті повідомляють, що боротьба з підвищенням цін ведеться на рівні виробників і оптових торговців: територіальні відділення щодня штрафують гравців на ринку молока, м’яса, хліба, але проконтролювати роздріб, де і відбуваються основні накрутки, просто неможливо. То що ж вони роблять у владі, якщо їм нічого не можливо?

Ще у 2008-2009 роках уряд Тимошенко, попри важку фінансово-економічну кризу, виправив ситуацію із подорожчанням товарів, спостерігалась позитивна динаміка зменшення цін, утримання їх на одному рівні, а з початком 2010-го, після приходу до влади Януковича-Азарова – ціни знову стрімко зросли, що є свідченням двох речей – непрофесійної економічної політики нинішнього уряду та його неспроможності впоратися з її негативними наслідками. Якщо за уряду Тимошенко опоненти говорили про кризу, то теперішні ціни на м’ясо, хліб, молоко разом з нездатністю теперішнього уряду з ними боротися можна назвати катастрофою: у липні минулого року зафіксовано найвище за останні 10 років зростання споживчих цін.

І поки люди намагаються звести кінці з кінцями, прем’єр-міністр Микола Азаров продовжує розповідати про поліпшення в економіці країни у 2010 році і, зокрема, про суттєве гальмування інфляції. При цьому відомо, що ще минулого року ціни на овочі в Україні виявилися вищими за європейські. Проте, судячи з усього, пан Азаров не тільки заткнув власні вуха, щоб не чути критики, але ще й щільно заплющив очі – щоб не бачити реальну ситуацію з галопуючим зростанням цін у країні.

Українці «проїдать» півзарплати

Навіть дуже «приблизна» українська статистика не заперечує, що ціни на продукти постійно дорожчають. Причому найвищими в Європі темпами. Тільки в 2010 році зростання цін на продукти харчування за даними офіційної статистики перевищило 10%. Насправді ж, ціни на деякі продукти харчування зросли більш, як удвічі. У Європі ж вони, навпаки, постійно дешевшають.

Нині 46-мільйонна Україна посідає останнє місце серед 10 країн Східної Європи за рівнем витрат на ведення домашнього господарства. У бюджеті української сім’ї щомісяця 57% витрат іде на продукти харчування, тоді як, наприклад, поляки витрачають на харчування лише 30% своїх видатків, словенці – близько 17%, а в Німеччині – взагалі 11% бюджету сім’ї. Ці цифри говорять самі за себе: згідно з європейськими нормами, забезпеченими можна вважати громадян, котрі витрачають на продукти харчування менш, як 20% свого місячного бюджету. Якщо ж цей показник перевищує 30%, вже можна говорити про матеріальну неспроможність людини. А у нас найбідніші верстви населення змушені «проїдати» від 70% до 100% своїх доходів.

І оскільки ціни на продукти харчування нижчими не стають, то єдине, на що можна сподіватися, це на зростання заробітних плат, інакше жити в нашій країні звичайному українцю стане просто неможливо.

Середньоринкові ціни на продукти харчування

Товар

Уряд Тимошенко*

Уряд Азарова

Ріст ціни, %

Борошно вищого сорту, кг

2,58

3,20

24%

Хліб, кг

2,54

3,00

18%

Макаронні вироби, кг

3,37

5,16

53%

Крупа манна, кг

2,84

4,50

58%

Крупа гречана, кг

5,14

16,00

160%

Рис, кг

4,07

10,00

145%

Свинина, кг

25,32

33,50

32%

Сало, кг

10,94

15,00

37%

Ковбаса варена I сорту, кг

14,34

33,50

133%

Птиця (кури), кг

14,15

17,70

25%

Молоко, л

3,09

5,33

72%

Сметана, л

10,79

23,90

121%

Яйця, дес.

5,84

7,00

19%

Олія, л

10,29

13,25

28%

Картопля, кг

1,83

6,00

227%

Капуста, кг

3,79

7,45

96%

Буряк, кг

3,38

4,22

24%

Цукор-пісок, кг

3,36

8,50

152%

* За інформацією Тендерної палати України станом на лютий 2009 року у Тернопільській області

Світлана ШЕВЧУК для газети \”Наша Батьківщина\”.

Тернополяни дали відповідь на запитання журналістів газети \”Наша Батьківщина\”: \”Чи зросли ціни на продукти з приходом до влади уряду Азарова?

\"\"Тетяна, підприємець:

– Треба бути сліпим і взагалі не жити в цій країні, щоб не помітити, що ціни помітно зросли. А на деякі продукти – навіть занадто.

 

\"\"Лариса, безробітна:

– Продукти дуже подорожчали. Особливо риба, олія, крупи, зокрема гречані, та й взагалі багато інших харчів. Найбільше ціни на продукти зросли перед святами і під час свят.

 

\"\"Євген Корницький, диригент:

– Я – людина творча і не дуже переймаюся цими питаннями. Але очевидно, що різниця у вартості продуктів за часів уряду Тимошенко і тепер є. І, на мій погляд, суттєва.

\"\"Галина, студентка:

– Я не дуже звертаю увагу на такі проблеми, але час від часу купую продукти і помітила, що досить суттєво зросли ціни на м’ясо і м’ясні вироби. Раніше було дешевше.

\"\"Ігор, геодезист:

– Зараз ціни набагато вищі. Зросла вартість майже усіх продуктів. А ціни зростають тому, що у нас такий уряд, і так він вміє керувати.

Спілкувались Світлана ШЕВЧУК і Андріан ЗЕНДРАН.

 

[an error occurred while processing the directive]