[an error occurred while processing the directive]

Незалежні міжнародні спостерігачі-юристи звернули увагу на нездорову швидкість та численні порушення під час процесу проти Юлії Тимошенко

Печерський райсуд Києва надзвичайно швидкими темпами розглядає справу Юлії Тимошенко, допускаючи при цьому численні процесуальні порушення.
Про це, 30 серпня заявили адвокат, колишній головний прокурор Великої Британії Джері Прюс Бутілович та Адміністративний директор з питань законодавства у міжнародній неурядовій організації \”Хьюманітад\” Майкл Апстоун.

«Схоже, що в суді існує якийсь нездоровий поспіх з вивченням свідчень, причому захисту не надається адекватного часу для підготовки своєї реакції», – наголосив Джері Прюс Бутілович.

«Це безпрецедентно, коли судові засідання починаються рано вранці і тривають до 18-ої, 19-ої або навіть 20-ої годин вечора. Будь-хто, причетний до судових процесів, знає, що після завершення судового засідання адвокати повинні повернутись і вивчити те, що трапилось протягом цього дня, щоб підготуватись до наступного», – сказав колишній головний прокурор Великобританії.

Також, за його словами, занепокоєння викликає перешкоджання захисту викликати заявлених свідків через заборону судді, зникнення матеріалів справи, які надала прокуратура, тиск на свідків, інформація про те, як було призначено суддю на розгляд цієї справи, ненадання захисту достатнього часу для вивчення матеріалів справи тощо.

«Такі методи є процесуальними порушеннями та суперечать Європейській Конвенції з прав людини. На мою думку, вони будуть розглядатися в Європейському Суді з прав людини», – наголосив Джері Прюс Бутілович.

Джері Прюс Бутілович та Майкл Апстоун перебувають в Україні в складі делегації «Хьюманітад» для спостереження за судовим процесом проти екс-Прем’єр-міністра Юлії Тимошенко.

Повний текст заяви незалежних міжнародних спостерігачів експертів-юристів по справі проти Лідера опозиції, колишнього Прем‘єр-міністра України Юлії Тимошенко

30 серпня 2011

Джері Прюс Бутілович – адвокат, колишній головний прокурор Великої Британії (former senior crown prosecutor), спеціаліст з питань кримінології та захисту прав людини.

Майкл Апстоун – Адміністративний директор з питань законодавства у міжнародній неурядовій організації Хьюманітад.

Хьюманітад працює з релігійними та політичними лідерами світу і розвиває ініціативи щодо захисту прав людини.

Джері Прюс-Бутілович: Доброго ранку, ми знаходимось тут в складі делегації «Хьюманітад» для спостереження за судовим процесом проти екс-прем’єр-міністра Юлії Тимошенко. У численних статтях в газетах, радіо та телепрограмах згадувались проблеми, які виникли під час цього судового процесу. Лунали заяви про те, що цей процес є політично-вмотивованим, що кримінальні звинувачення є необґрунтованими, а юридична команда також весь час скаржиться на процедурні порушення в суді, порушення процедурної правильності в суді щодо дотримання Кримінального-процесуального кодексу України, а також порушення Європейської конвенції про захист прав людини.

Наша мета – вивчити документацію, яка була представлена в суді, а також дослідити провадження справи у суді та зробити висновки, чи були дотримані або ні ці процесуальні вимоги обвинуваченням та суддею.

Як ми неодноразово заявляли, ми подали запит щодо повної стенограми судових засідань, щоб ми змогли уважно її вивчити та точно сказати, що насправді відбувається. Я можу додати, що коли ми завершимо наше дослідження цих документів, ми звернемось як до захисту, так і до обвинувачення щодо пояснення існуючих проблем.

На даному етапі схоже на те, що основні скарги пов’язані зі здатністю захисту належним чином готуватись до судових слухань. По-перше, не було надано достатньо часу для вивчення документів на початку судового процесу, а також недостатньо часу надається для підготовки у ході процесу.

Як мені розповіли місцеві адвокати, це безпрецедентно, коли судові засідання починаються рано вранці і тривають до 6, 7 або навіть 8 годин вечора. Будь-хто причетний до судових процесів знає, що після завершення судового засідання, адвокати повинні повернутись і вивчити те, що трапилось протягом цього дня, щоб підготуватись до наступного. Як розповіла мені команда юристів, які представляють Юлію Тимошенко, у них немає часу. Схоже, що в суді існує якийсь нездоровий поспіх з вивченням свідчень, причому захисту не надається адекватного часу для підготовки своєї реакції.

Ще одна скарга, яку ми бачимо і збираємось вивчати, досліджуючи документи, які будуть нам надані, полягає в тому, що багатьох свідків, яких хотів викликати захист, а їх, наскільки я розумію, було 32, свідків, яких хотів викликати захист, щоб спростувати звинувачення прокуратури, їх не допустили, і дозволили викликати лише двох. Тому будь-які твердження, які робляться обвинуваченням, по-суті, не можуть бути спростовані захистом, тому що суддя заборонив викликати цих свідків.

Наразі ми чекаємо на документацію, щоб вивчити обґрунтованість виклику цих свідків та визначити, чи справді їхні свідчення могли змінити ситуацію, адже якщо так, тоді відмова у виклику цих свідків, по суті, знищує будь-яку можливість реального захисту.

Такі методи, безумовно, на певному етапі розглядатимуться в Європейськомуу суді з прав людини, тому що вони є процесуальними порушеннями та очевидно підлягають апеляції в рамках системи суду. Але ознайомившись із доповіддю Гельсінського комітету, стає зрозуміло, що процесу апеляції тут серйозно перешкоджає вплив прокуратури на суддів. Наскільки я розумію, трьох суддів апеляційного суду було притягнуто прокуратурою до відповідальності за те, що вони підтримали апеляції захисту. Якщо це справді так, тоді ми повинні це вивчити. Крім того, це ставить під сумнів весь процес апеляції.

Серед інших питань, окрім відмови у наданні часу, а нам вдалось відвідати не дуже багато судових засідань з огляду на нетривалий час, який ми перебуваємо тут, варто згадати те, що вчора, коли ми були в суді, захист подав клопотання про те, що у матеріалах справи, наданих прокуратурою, не вистачало 120…вибачте, 213 сторінок. Коли це клопотання було подане судді, що захист не може рухатись далі, тому що вони не знають, чого саме не вистачає, і що, можливо, мало значення, суддя просто сказав, що це не стосується справи, і що можна переходити до наступного етапу. Їм ніколи не дають можливості піднімати питання, які перешкоджають їм готуватись до захисту.

Поки що нам не вдалось ретельно вивчити це останнє питання, тому що доступ до стенограм судових засідань є досить обмеженим. Причиною цих обмежень, як мені сказали, є шалена швидкість, з якою ведеться цей судовий процес, та замало часу для захисту, щоб підготувати ці документи. Ми очікуємо отримати їх у свій час, щоб вивчити їх та викласти наші спостереження у доповіді, яку ми, як незалежні спостерігачі, підготуємо щодо проблем у цьому судовому процесі.

Я розмовляв з командою захисту і я маю намір поговорити з командою обвинувачення, щоб скласти неупереджену думку щодо того, що відбувається, але наскільки я розумію, Тимошенко було відмовлено у визнані суттєвих процедурних недоліків. Ці заперечення процедурних недоліків також є порушенням Європейської конвенції про захист прав людини і, як наслідок, їх буде оскаржено в суді, в Європейському суді з прав людини.

Я не можу більше нічого додати на даному етапі, тому що я все ще чекаю на документи, які ми зможемо вивчити та представити вам у свій час детальну доповідь. Дякую.

Майкл Апстоун: Я просто хочу додати, що у нас є серйозні зауваження на базі тих повідомлень, які ми чули щодо призначення судді, ведення судового процесу, тиску на свідків та інших свідчень, зникнення паперів, а також зауваження, пов’язані з самим обвинувальним актом. Тому було висунуто дуже серйозні звинувачення, і ми проведемо вичерпне розслідування цього, для того, щоб підготувати повну доповідь, яка буде опублікована у свій час. Дякую.

www.byut.com.ua

 

[an error occurred while processing the directive]