• 18 Травня, 2021

У стінах парламенту народні депутати від «Батьківщини» підняли актуальну проблему – стан очисних споруд на Тернопільщині

У депутатському запиті до Прем’єр-міністра України, народні депутати Василь Деревляний, Володимир Бойко та Михайло Апостол наголошують на вжитті невідкладних заходів для забезпечення реконструкції існуючих та будівництва нових очисних споруд у містах і селищах Тернопільської області.

«Як нам відомо, в Тернопільській області, через неефективну роботу каналізаційних очисних споруд та відсутність очисних споруд, у більшості населених пунктів щорічно у водойми річок скидається до 4 млн. м3 недостатньо очищених та близько 1 млн. м3 зовсім неочищених стічних вод… Внаслідок недостатнього фінансування будівництво і реконструкція більшості об’єктів каналізування, запланованих регіональними програмами охорони водних ресурсів, розвитку водного господарства та підвищення якості питної води, не проводиться. Близько 30% каналізаційних мереж перебувають в аварійному стані і потребують заміни. Половина існуючих споруд працює неефективно. Низький технічний рівень технологічного обладнання обумовлює недостатню біологічну очистку стічних вод, що призводить до забруднення водних об’єктів», – йдеться у депутатському запиті озвученому сьогодні, 17 травня у парламенті.

На переконання народних депутатів, проблема відсутності в області очисних споруд не лише місцевого, але й загальнодержавного значення, оскільки неочищені стоки, які скидаються у річку Дністер та її притоки, потрапляють у Чорне море, забруднюючи його води, що може призвести до екологічної катастрофи.

Текст депутатського запиту адресованого Прем’єр-міністру України подаємо у повному обсязі. 

ДЕПУТАТСЬКИЙ ЗАПИТ

Щодо вжиття невідкладних заходів для забезпечення реконструкції існуючих та будівництва нових очисних споруд у містах і селищах Тернопільської області

 

Шановний Миколо Яновичу!

Як нам відомо, в Тернопільській області, через неефективну роботу каналізаційних очисних споруд та відсутність очисних споруд, у більшості населених пунктів щорічно у водойми річок скидається до 4 млн. м3 недостатньо очищених та близько 1 млн. м3 зовсім неочищених стічних вод.

Протяжність головних колекторів і каналізаційних мереж становить 527,7 км, з яких 155,5 км – знаходяться в аварійному стані, 7 каналізаційних станцій повністю замортизовано. У більшості населених пунктів каналізаційні колектори побудовані ще в 1907-1912 рр. Так, негайної реконструкції потребують очисні споруди в місті Чорткові, Кременці, Ланівцях, Шумську. В м. Збаражі необхідно розпочати будівництво нових очисних споруд. Через стоки високої концентрації кислотності молокозаводу виведені з ладу очисні споруди і повністю зруйнований напірний каналізаційний колектор в м.Борщові. Не працюють очисні споруди в м. Зборові потужністю 1,7 тис. м3/добу. Не введені в експлуатацію очисні споруди в м.Бережани потужністю 4,2 тис. м3/добу.

В області функціонує 110 очисних споруд, із них 24 комунальних, 50 промислових (на підприємствах), 29 управління освіти (дитячих дошкільних закладах, школах), 7 управління охорони здоров’я (ЛПЗ).

На даний час в області нараховується 120 об’єктів, які мають випуски стічних вод у відкриті водойми, з них 76 (63,3 %) господарсько-побутових, з яких 38 (50,4%) скидаються без очистки, 44 (57,8%) промислових, з яких 18 (48,9%) – без очистки.

В Тернопільській області основними забруднювачами водних об\’єктів є підприємства житлово-комунального господарства, через каналізаційні мережі яких скидається близько 80 % забруднених зворотних вод. За даними статичної звітності у 2011 році ними відведено 23,78 млн. кубометрів стічних вод, з яких 0,7 млн. кубометрів неочищених. Головною причиною цього є значна зношеність каналізаційних мереж, насосних станцій, очисних споруд, припинення експлуатації обладнання у зв\’язку з високою енергоємністю, низька кваліфікація обслуговуючого персоналу, недостатня увага міських і селищних голів до питань забезпечення належного функціонування згаданих об\’єктів. Відсутність очистки зворотних вод гальмує розвиток населених пунктів, зокрема житлового будівництва.

Внаслідок недостатнього фінансування будівництво і реконструкція більшості об’єктів каналізування, запланованих регіональними програмами охорони водних ресурсів, розвитку водного господарства та підвищення якості питної води, не проводиться.

Близько 30% каналізаційних мереж перебувають в аварійному стані і потребують заміни. Половина існуючих споруд працює неефективно. Низький технічний рівень технологічного обладнання обумовлює недостатню біологічну очистку стічних вод, що призводить до забруднення водних об’єктів.

З 35 міст і селищ області 24 забезпечені каналізаційними очисними спорудами, але тільки 4 станції працюють ефективно у містах Тернопіль (однак існує потреба у розширенні), Заліщики, Почаїв та частково – в смт Гусятин.

Бережанське МКП «Добробут», Борщівська ЖЕД, Зборівський ККП, Кременецьке КП «Міськводгосп», Теребовлянський ККП віднесені до переліку екологічно-небезпечних об\’єктів області, а Чортківське виробниче управління водоканалізаційного господарства тривалий час входить до «Переліку екологічно-небезпечних об\’єктів України».

Існуючий стан комунального водопровідно-каналізаційного господарства області визначає головну мету та напрями програми «Питна вода Тернопілля» на 2006-2020 роки, потребує корінних змін та відповідної уваги зі сторони влади.

Для ефективної роботи очисних споруд у 2010 році виділені кошти на виготовлення проектно-кошторисної документації для реконструкції очисних споруд м. Кременець, смт Вишнівець Збаразького району.

Виготовляється проектна документація на очисні споруди КП «Зборівський водоканал».

Розпочаті роботи по будівництву нових очисних споруд для м.Борщова, кошторисна вартість яких становить 3,5 млн.грн. Неочищені стоки від підприємств, установ, організацій, побутово-житлового сектору в м.Борщові і селищах скидаються в річки Серет, Збруч, Нічлава, Дністер – 684 тис.м3/рік.

Всього у відкриті водойми в Бережанському районі скидається приблизно 881 тис.м³ стічних вод на рік, з яких виробничі становлять до 70 тис.м³, а господарсько-побутових до 811 тис.м³.

Загальноміські очисні споруди в м. Бережани мали бути введені в експлуатацію у 1990 р., але до цього часу не працюють. Розпочато будівництво біоочисних споруд по вул. Корольова в м. Бережани. Також, виготовлено та погоджено проектно-кошторисну документацію на будівництво біоочисних споруд по вул.Січових Стрільців.

В м. Заліщики цілодобово в р. Дністер скидається до 1000 м³ стічних господарсько-фекальних вод. Міські очисні споруди не працюють.

В смт Гусятин не вирішується питання будівництва локальних очисних споруд санаторію «Збруч», внаслідок чого до 200 м3/добу неочищених стічних вод скидається в р.Збруч. Не вирішується питання будівництва очисних споруд в смт Гримайлів, постійно забруднюється р. Гнила. Незадовільний санітарно-технічний стан каналізаційних споруд в м. Копичинці. Не вирішується питання очистки стічних вод від установи ВК-У112, забруднюється став та р. Нічлава.

Проводиться реконструкція Кременецьких очисних споруд, прокладено трубопровід напірного колектора довжиною 1700м, очищено пісколовки, контактні та аераційні басейни.

Зрозуміло, що до тих пір, поки не буде суворо дотримуватись екологічне законодавство, вирішити проблему навколишнього середовища не вдасться. Скид забруднених стічних вод повинно бути категорично заборонено, при цьому необхідним є наявність ефективно діючих очисних споруд. 

Як нам відомо, у 2013 році Міністерством регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України планується виділення коштів на реалізацію у Тернопільській області заходів Загальнодержавної цільової програми «Питна вода України» на 2011-2020 роки, в рамках яких можливо фінансувати проекти реконструкції і будівництва очисних споруд. Необхідно вжити заходів до Тернопільської облдержадміністрації щодо ефективного використання цих коштів, а також коштів державного фонду регіонального розвитку для здійснення реконструкції та будівництва очисних споруд.

Адже проблема відсутності в області очисних споруд не лише місцевого, але й загальнодержавного значення, оскільки неочищені стоки, які скидаються у річку Дністер та її притоки, потрапляють у Чорне море, забруднюючи його води, що може призвести до екологічної катастрофи.    

Враховуючи наведене, керуючись ст. 86 Конституції України, ст. 15 Закону України «Про статус народного депутата України», вимагаємо, згідно чинного законодавства України, вжити невідкладних заходів щодо забезпечення реконструкції існуючих та будівництва нових очисних споруд у містах і селищах Тернопільської області.

Про результати розгляду запиту просимо повідомити у порядку і в строки встановлені ст. 15  Закону України «Про статус народного депутата України».

З повагою,

народні депутати України:                                                            

В. Деревляний (посв. № ­­­106)

М. Апостол (посв. № 389)

В. Бойко (посв. № 388)

Попередня

Троє народних депутатів виступили на захист Тернопільщини від ЛІКВІДАЦІЇ навчальних закладів

Наступна

У мітингу опозиції взяли участь 50 тисяч людей