• 2 Липня, 2022

Виступ прем\’єр-міністра України Юлії Тимошенко на засіданні Кабінету Міністрів України

Шановні друзі, на початку засідання Уряду, я хочу сказати декілька слів про візит урядової делегації до Брюсселю. Буквально декілька слів, щоб ми орієнтувалися в тому, які зараз плани у співробітництві України і ЄС на найближчий період.


На чому я хотіла б зосередити увагу? Пункт перший: 5 лютого, якщо Україну приймають до СОТ, ми з вами зразу відразу чекаємо до себе Єврокомісара з питань торгівлі. Це буде в лютому для того, щоб розпочати динамічні і, на мій погляд, дуже лаконічні переговори щодо створення зони вільної торгівлі між ЄС і Україною в розширеному контексті, тобто з включенням всіх чотирьох складових: товари, послуги, капітал і робоча сила. Є повна згода працювати в такому форматі і я думаю, що всі міністри без виключення будуть задіяні в цьому, тому що це крок, який приблизно рівний тому, що Україна вступає в СОТ, щоб ми на цьому зосередили увагу і ми мали можливість будувати наші робочі стосунки.


Коли Єврокомісар прибуде до України, я думаю, ми організуємо його зустріч, в тому числі, і з міністрами, або запросимо його на засідання Уряду, або, можливо, секторально поговоримо, але щоб ми з вами відчували, що це є надалі ключовий напрямок нашої взаємодії. Крім того, ви знаєте, що зараз йде робота над поглибленою угодою між ЄС і Україною щодо всіх питань, які будуть регулювати нашу діяльність. Я вважаю, що переговори сьогодні відбуваються успішно, і думаю, що нічого прискорювати не потрібно, там все йде так, як потрібно – за планом.


Третій акцент, на якому я хочу зосередити увагу. Європейський Союз хоче, може і буде нашим найбільш відданим партнером щодо побудови всіх, без виключення, складових диверсифікації енергопостачання в Україну, починаючи від газу, нафтопроводів, ядерного палива, того, що стосується транспортування і розширення ринку для продажу електроенергії на базі синхронної роботи наших систем.


Нам вдалося переконати всіх посадових осіб ЄС у тому, щоб зробити спільну електронну інформацію щодо перетину товарами кордонів України. Це ще один крок вперед, потужність якого навіть неможливо до кінця оцінити. Йдеться про те, що коли товари будуть перетинати кордон, і імпорт буде заходити через українську митницю, у нас буде електронна декларація експорту.


Наступне – це малий прикордонний рух, де у нас тільки з однією країною-сусідом – Угорщиною – підписано угоду. Я прошу всіх міністрів, які до цього мають відношення, терміново посилити цю роботу, тому що на сьогодні мати малий прикордонний рух означає практично розв’язати всі прикордонні незручності, які виникли, особливо на польському кордоні. Щоб ми знали, що ми там ще не дійшли повного завершення цієї роботи. Робота знаходиться в процесі і треба її прискорювати.


Крім того, представники європейських інституцій сказали, що всі позиції спрощення візового режиму, які підписані між нами, будуть втілені. Навіть комісар, який особисто займається цими питаннями, – це Комісар, який займається питаннями юстиції, силовими структурами, митними справами, вперше приїде в Україну для того, щоб тут, на місці, з’ясувати, чому деякі позиції спрощеного візового режиму не втілюються в життя. І він особисто буде моніторити всі консульства, які не дотримуються цієї угоди, і наводити там порядок.


Ми також переконали всіх єврокомісарів, які до цього мають відношення, і Президента Європейської Комісії Ж.М.Баррозу в тому, що нам потрібно зараз розпочати офіційні консультації щодо безвізового режиму між Україною і ЄС, тому що сьогодні таких офіційних переговорів не існує, і Україна, ми повідомили про це, готова почати розглядати, яким вимогам шенгенської зони Україна не відповідає, і розпочинати ці вимоги втілювати в життя, задовольняти їх, і все ж таки, отримувати хоч якесь далеке перспективне право щодо безвізового режиму.


Що стосується нашого вступу до ЄС. Це ключове питання для України. Нова посилена угода між Україною і ЄС, яка буде підписана на заміну тієї, термін якої спливає, матиме дві ключові складові – це політична асоціація і максимально глибока економічна інтеграція. Тобто ці дві складові, і сам термін \”політична асоціація\” не закриває для України двері в європейське майбутнє. Це означає, що вони знайшли форму, яку вони можуть виписати, і яка дає шанс Україні, коли ми готові будемо, і коли ми пройдемо політичні та інші процедури щодо вступу України до ЄС.


Я думаю, що ми з вами народили дуже велику кількість прихильників України, політиків Євросоюзу, які готові допомагати нам на цьому шляху. Я прошу, щоб вся проведена робота була систематизована, всі доручення протягом 3-4 днів сформовані і все поставлено на особистий контроль, тому що ці питання є безумовним пріоритетом для України.

Попередня

Одразу після вступу України до СОТ Україна почне переговори про зону вільної торгівлі з Євросоюзом

Наступна

Інтерв\’ю Юлії Тимошенко телеканалу \”Euronews\”