• 21 Жовтня, 2021

Інтерв\’ю Юлії Тимошенко телевізійному каналу \”ICTV\”

– Цього тижня Ви на поважному зібранні перед парламентарями Ради Європи зробили там майже сенсаційну заяву про те, що Україну потрібно перетворювати на парламентську республіку. Ви виступаєте проти існування Президента в Україні?

– Я виступаю проти хаосу в країні, проти двовладдя в країні, проти того, що сьогодні у кожного міністра є як мінімум три, а іноді і більше керівників, які дають абсолютно різновекторні команди. Я за те, щоб в країні була чітка система влади і щоб у виконавчої влади був один керівник, якого можна і запитати, і поставити йому завдання. Дійсно, є дві моделі – є президентська форма правління і є парламентська форма правління. Не можна їх тільки змішувати так, що країна без керма і вітрил рухається практично в цьому просторі, втрачаючи свої сили.


Саме тому, знаючи, що на сьогоднішній день, дійсно у всьому світі більшою перевагою користується парламентська форма правління і те, що сьогодні в парламенті набрати більшість можна виключно під парламентську форму правління, то саме так потрібно проводити зміни. І саме тому, я переконана, що після великодніх свят наш парламент збереться і проголосує в першому читанні зміни до Конституції, які потрібні країні сьогодні більше, ніж будь-яка інша реформа тому, що в хаосі управління жодна країна не може розвиватися поступово, стратегічно і ставати сильною в геополітичному просторі світу.


– Але саме питання – президентська команда має іншу точку зору і готує зміни, які передбачають зміцнення президентських повноважень. Ці розбіжності не можуть призвести до розвалу демократичної коаліції?


– Категорично ні. Демократична коаліція буде цілісною і хто б зараз не намагався робити провокації навколо демократично коаліції, не зважаючи на те, з якого табору ці люди. Демократична коаліція буде міцно працювати і я хочу відділити окремих керівників і функціонерів від депутатів, які працюють в „Нашій Україні – Народні Самообороні”. Я переконана, що ми єдина команда і ми будемо проходити шлях і далі разом. І, до речі, я переконана, що голосувати консолідовано за зміни до Конституції буде, в тому числі і демократична коаліція.


– Але увесь цей тиждень опозиція говорила, що насправді уряду Тимошенко просто вигідний на сьогодні розвал коаліції тому, що уряд хоче грюкнути дверима – піти у відставку, аби не нести відповідальності за низку проблем, які має в країні.


– Політики-чоловіки за 17 років так зруйнували нашу спільну оселю – нашу країну, що якщо зараз добре грюкнути дверима, то можуть впасти і стіни, і дах. Тому я, як відповідальна людина, ніколи в житті дверима не грюкну. Так, нам передали важке господарство – воно абсолютно зруйноване і дестабілізоване, розкрадено все, що можна було вкрасти. Але я знаю, що моя відповідальність в тому, що як би важко не було, пройти цей шлях. І ніхто добровільної відставки від мене не дочекається тому, що наша командна сильна і я відчуваю в собі сили на проведення справжніх перетворень в нашій країні.


– Тобто, Ви сьогодні маєте рецепти, приміром, подолання кризи з цінами – я інакше це не можу назвати. Ви маєте конкретні рецепти боротьби з інфляцією?


– Я просто ще раз хочу повторити те, що я вже казала. Ми отримали країну з рекордною інфляцією в минулому році і інфляція потребує, по-перше, тихого, професійного, абсолютно скоординованого руху всієї влади. І я пообіцяла країні, що з 1 січня через 5-6 місяців країна забуде, що таке інфляція. І я все сьогодні для цього роблю. А те, що сьогодні деякі істеричні політики і вищі керівники держави кожен день „Інфляція! Інфляція!” кричать, то це безвідповідально і аморально тому, що кожен крик високопосадовців про інфляцію приводить до її збільшення.


Тому, я хотіла б, щоб припинили, таким чином, розхитувати країну, намагаючись принизити уряд. Я свої слова завжди, які брала перед країною, виконувала. Через 5-6 місяців я звітую про те, що інфляції в країні немає.


– А можна ще ближче про одну передвиборчу обіцянку – з приводу переведення армії на професійну основу. Яка доля цієї обіцянки?


У мене в руках знаходиться законопроект, який я і Олександр Турчинов подали в грудні 2007 року – це коли я вже була прем’єр-міністром, але ми все ще залишалися депутатами на певний час. Це зміни до закону, які передбачають відміну призову і ми абсолютно не скасовували наших обіцянок. Інша справа, що це не парламент, а просто найбільший дестабілізуючий фактор розвитку в нашій країні. Вони не прийняли цей закон, вони навіть в порядок денний цього закону не поставили і вони не прийняли ще 70 законів, які Кабінет Міністрів вніс для того, щоб навести лад в країні. Крім того, вони не прийняли антиінфляційний пакет законопроектів, які передані до парламенту, і саме тому парламент сьогодні є гальмом будь-якого розвитку.


Вони непогано ляпають язиками на будь-яких ток-шоу, але замість того, щоб язиками плескати, краще зібралися б і проголосували усі урядові законопроекти, в тому числі і той законопроект, який у мене в руках – про відміну строкової служби і заміну контрактною армію.


– А економічно ми готові до цього?


– Ми економічно готові, ми організаційно готові і немає сьогодні ніяких проблем, крім небажання парламенту працювати – більше нічого. І ще можу вам сказати, що сьогодні, нажаль, продовжується ця не дуже гарна політика, коли всі разом чоловіки зупиняють прем’єр-міністра, чоловіки в політиці. Вони намагаються зробити стільки перешкод, щоб їх не можна було подолати, але, я хочу сказати, що, у відношенні до мене, вони марно витрачають сили.


Ви пам’ятаєте класику Гоголя „Вій”, коли заходив у відповідне місце і креслив навколо себе крейдою коло і жодна нечиста сила не потрапляла за це крейдове коло. Я кожен день, коли заходжу в уряд, в думках малюю таке коло крейдою, щоб жодна нечистота не проникла в той світ уряду, який дійсно служить Україні. Я думаю, що ми і далі будемо так рухатися.


Хтось відміняє чесну, прозору і так потрібну країні приватизацію. Я можу сказати, що нічого не зміниться від цих пустих указів – приватизація в країні пройде і саме в ті терміни, які призначені урядом тому, що всі ці укази є просто незаконними.


Питання зупинки чесної, прозорої приватизації – це питання залишити кланам ще ласі шматки української економіки безкоштовно і без будь-яких умов від трудових колективів. Це абсолютно для того робиться, щоб можна було зірвати фінансування Євро-2012, це робиться для того, щоб зірвати повернення заощаджень – саме для того зупиняється чесна, прозора і не корупційна приватизація.


– Але пролунала така думка, що приватизація окремих об’єктів – це просто бажання передати ці об’єкти своїм людям. Що Ви скажете?


– Я думаю, що те, що сьогодні для приватизації, наприклад, Одеського припортового заводу, зареєструвалося 20 компаній з відомими абсолютно усьому світу іменами. І вони сьогодні дали найвищу оцінку підготовці об’єкту до приватизації. Це буде абсолютно прозорий аукціон, де неможливо нічого підробити. Крім того, умови держави виставили ті, які потрібні державі для модернізації та реконструкції цього заводу, а профспілки Одеського припортового заводу написали умови, які ніхто не зможе порушити.


Власне, я хотіла б, щоб так відбувалася приватизація всі останні 10 років, але, нажаль, просто розграбували і знищили весь виробничий потенціал України. Зараз будемо ставити все на свої місця.


– Чи можна сьогодні поставити все на свої місця в питанні тестування? Так вийшло, що введення тестування на сьогодні стало найгарячішою темою після цін.


– Так. Я абсолютно не задоволена тим, як країна підготовлена до тестування, яке пов’язане з тим, що не будуть здаватися іспити по завершенню навчання в школі, не будуть здаватися іспити для вступу в ВУЗи, а буде тільки тестування, яке одночасно є іспитами завершальними і вступними. Я можу сказати, те, що я підібрала всі матеріали.


Віктор Янукович в 2004 році цю систему започаткував своєю постановою, будучи прем’єр-міністром. Віктор Ющенко видав 2 Укази – в 2005 році та 2008 році – забезпечити все, щоб тестування було.


Але реально тільки наш уряд подивився в якому стані тестування і, я думаю, що ми завтра проведемо позачергове засідання уряду для того, щоб з’ясувати чи може сьогодні країна без будь-якого порушення прав школярів, майбутніх студентів, їхніх родин провести це тестування, чи можуть вони якісно провести це тестування, і ми будемо в понеділок приймати рішення.


– Тобто, можливо ми навіть відмовимося від нього в цьому році?


– В понеділок ми зберемо екстрене засідання уряду, розглянемо усі скарги з усієї країни і зробимо висновок. Мені не подобається, як попередня влада, попередні уряди підготувалися до проведення системи тестування. Підготовка пройшла абсолютно неякісно.


– Юліє Володимирівно, я слухаю Вас і чую, що уряд сповнений планів, тобто всі розмови про нові дострокові парламентські вибори восени. Це що?


– Я думаю, що коли буде прийнята нова Конституція, яка повністю гармонізує і впорядковує владу в Україні, щоб не було того, що сьогодні вся країна, а також всі країни, які нас оточують, спостерігають за безперервним таким ток-шоу в Україні, коли всі політики намагаються один одного знищити і ніхто нізащо не відповідає. Я вважаю, що конституційна реформа поставить крапку на такому хаосі і парламентська форма правління нарешті наведе порядок в країні. Так, як в Німеччині – буде канцлер і буде порядок. Там суто парламентська форма правління. При цьому, я ще раз підкреслюю, залишиться Президент країни тому, що в Німеччині також є Президент, і залишаться всенародні вибори Президента з достатньо поміркованими повноваженнями так, як це є в Польщі, де парламентська форма правління, а Президента з дуже обмеженими повноваженнями обирають всенародно.


А те, що можуть бути дострокові вибори – я не виключаю, що таке може бути тому, що коли нова Конституція, безумовно потрібно, щоб народ дав нові повноваження всім політикам. І ще раз хочу підкреслити, що тільки прихід нашої політичної сили більшістю в парламент, дасть можливість і Прокуратуру змінювати і робити її такою, що буде людям служити, і Фонд держмайна, до речі, призначити таким, як треба сьогодні країні, і хаос припиниться. І на цьому, на всіх цих жахливих подіях, які відбуваються в політиці за останні роки, десять як мінімум, буде поставлена жирна крапка.

Попередня

За наклепи Тарашевського покарав суд

Наступна

Шантаж і погрози – основні методи роботи команди Тарашевського