• 29 Вересня, 2021

Стенограма брифінгу Прем’єр-міністра України

Брифінг Прем’єр-міністра України Тимошенко Ю.В. від 6 серпня 2008 року

ТИМОШЕНКО Ю.В. – Сьогодні ми розглянули два блоки питань. Перший блок присвячений ліквідації наслідків стихійного лиха, що сталося 23 – 27 липня в Західній Україні. Ми прийняли сьогодні низку надзвичайно важливих рішень, в першу чергу ми сьогодні затвердили генеральний план подолання наслідків стихійного лиха та запобіганню в наступних періодах подібних явищ в Україні. Цей генплан передбачає пооб’єктне планування, де вказані всі дороги, всі дамби, всі мости, всі будинки, всі школи, лікарні, все, що постраждало, в цьому єдиному плані внесено, а також вказано, хто є генпідрядником по відновленню цих об’єктів, є вартість по кожному об’єкту скільки буде відновлення коштувати і по кожному об’єкту термін, коли об’єкт мусить бути зданий вже в експлуатацію.


Над цим генпланом працювали всі місцеві органи влади, всі міністерства без виключення і ми на сьогодні практично маємо фундаментальний план генеральний подалання стихійного лиха і, що важливо, запобігання будь-яким іншим подіям, які призводять до таких руйнівних наслідків.


 


Друге – що ми зробили, що кінця 2008 р. розпланували все, що ми можемо зробити у водному господарстві країни, у водозахисних спорудах і прийняли постанову уряду, яка передбачає всі наші дії пооб’єктно і по певних напрямках що ми можемо зробити для того, щоб були зміценені побудовані дамби, берегоукріплювальні системи, сухі водосховища, спеціальні відводи річок. Практично там вже включені і система попередження, і система інформування людей, що потрібно робити, якщр будуть паводки і якщо будуть підтоплення. Тобто по суті справи до кінця 2009 р. в нас є повний план дій.


 


Крім того, зараз я б хотіла по пунктах пройти, які ще рішення ми прийняли сьогодні відносно подолання наслідків стихійного лиха.


По-перше, ми сьогодні переглянули ту постанову, яка передбачає авансову допомогу людям за відшкодування збитків. Які зміни внесені? Всі майнові збитки людей, які були віднесені до І, ІІ і ІІІ категорії, обставини, по яких туди вносяться ті чи інші родини, суттєво розширені. Тобто тепер і до першої, і до другої, і до третьої категорії може потрапити більше людей, які мають реальні збитки. Ви знаєте, що я об’їжджала регіони, я бачила ситуацію з будинками, з майном, з городами, з присадибними побудовами і присадибними ділянками. Ті гроші, на жаль, які там людям пороздавали, їх недостатньо, щоб навіть частково підняти господарство, і саме тому по кожній категорії розширена кількість майнових збитків і якість цих майнових збитків для того, щоб люди більше отримали грошей.


Крім того, по ІІ категорії, там де є значні суттєві пошкодження як майна, будівель, присадибних ділянок, городів з 15 тис. грн. ми збільшили авансову допомогу до 20 тис. грн., а по всім іншим категоріям тільки розширили кількість людей, які можуть туди потрапляти і обставин, при яких можуть зараховувати до цих категорія. Крім того, цією постановою ми суттєво змінили ставлення до малих підприємців, які постраждали внаслідок стихійного лиха. Ви знаєте, що до сьогодення нічого не відшкодовувалося малим підприємцям, які втратили своє майно на ринках, в маленьких крамничках, на маленьких практично приватних підприємствах, тільки малий бізнес. Ми прийняли сьогодні рішення, що ми їх включаємо в систему допомоги держави, ми будемо робити все для того, щоб вони отримали, вірніше, за них банкам страхові внески сплатили по поверненню кредитів, а крім того, всім, у кого є збитки таким малим підприємцям, якщо вони доведені до відповідними місцевими органами влади, буде відшкодовуватися 5 тис. грн.


І в тому числі, ви пам’ятаєте, проблематику з Калинівським ринком, так там якраз важливо те, що ми сьогодні створили спеціальну урядову групу, включаючи і підприємців, де ми на базі і на прикладі Калиновського ринку розберемося з негараздами по всім ринкам України, як відносяться місцева влада до ринків, як там побори відбуваються, як виділяюся землі, торгові точки, буде діяти спеціальна урядова комісія на цю тему.


Ще раз підкреслюю і прошу через засоби масової інформації донести це до малих підприємців. Кожен малий  підприємець, який втратив щось під час стихійного лиха буде мати 5 тис. грн. відшкодування за понесені збитки. Це дуже суттєва зміна і ви знаєте, що малих підприємців цієї країни … .практично уряд просили, сьогодні ми їм пішли назустріч.


 


Що стосується питань подолання наслідків стихійного лиха, я не знаю, чи встановлені у нас слайди по будинкам. Встановлені. Я прошу продемонструйте будь ласка слайди. Ми так, як і домовлялися, коли об’їжджали регіони з людьми, ми сьогодні запропонували тим людям, у яких повністю знесені будинки, п’ять типових проектів, які потрібно використати, щоб пришвидшити всі процедури проектування, узгодження, погодження будівельної документації. Ці 5 типових проектів сьогодні уряд розглянув. Це різні будинки, які мають від невеличкої площі, наприклад, можливо, 35-40 метрів до 60-80 кв. метрів, такі невеликі будинки, які дають людям в руки безкоштовно відразу проектну документацію.


Сьогодні уряд цю проектну документацію на 5 типових будинків передає місцевим органам влади, місцеві органи влади мусять довести до людей всі ці типові 5 проектів, родини мусять вибрати, який проект вони приймають для будівництва, і вони безкоштовно отримають всю робочу документацію на цей проект. Їм навіть одного дня не треба буде для того, щоб цю типову документацію узгоджувати, затверджувати, брати дозволи, розробляти проекти. Все це практично дається їм в готовому вигляді. Будинки дуже якісні, є такі, які побудовані з цегли, з деревини в залежності від того, як люди оберуть.


Але в той же час я просила б, щоб зараз ви продемонстрували на слайдах всі приклади будинків, і зупиніться десь по 0,5 хв. на кожному проекті і ви побачите, починаючи з однокімнатного – однокімнатний житловий будинок для зони паводку, загальна площа 43, майже 44 кв. метри. Є плани поверхів, є повністю всі плани, які потрібні. Наступний будинок типовий покажіть. Це двокімнатний житловий будинок 57,5 кв. метрів, також плани поверхів. Тобто розроблена вся робоча документація.


Я думаю, що це спростить людям всі їх турботи відносно будівництва нових будинків і, що дуже важливо, що сьогодні в постанові ми розширили ті родини, які відносяться до І категорії щодо будівництва будинків, тобто туди внесли не тільки ті будинки, які повністю знесені, а внесли будинки, які непридатні більше для проживання, можливо, він стоїть, але непридатний для проживання. Третє, що там передбачили, що якщо будинок знаходиться в зоні постійного підтоплення, то місцева рада дає іншу ділянку землі на суходолі там, де не підтоплено, і в І категорію такоє включається будівництво нового будинку, якщо він знаходиться на території постійного підтоплення і його вже далі неможливо експлоатувати в цьому регіоні. Ось такі речі ми зробили і далі я б хотіла також проінформувати вас, які рішення ми ще прийняли відносно зони стихійного лиха.


 


Ми прийняли комплекс рішень по лісам, що надзвичайно важливо. Ми започаткували постановою уряду, розуміючи, що незаконна рубка лісів є практино передумова до будь-яких паводків, для будь-яких підтоплень. Ми сьогодні дали доручення на рівні постанови уряду: перше


– зробити масову перевірку роботи всіх незаконних пилорам і всі пилорами, які не зареєстровані, які користуються незаконною деревиною, вони всі будуть закриті, будуть накладені штрафні санкції і будуть порушені кримінальні справи. Тому що якщо використовувати незаконну деревину, це незаконна рубка лісів, це потім призводить до паводків.


Крім того, сьогодні надано доручення Держкомлісу розібратися на території яких лісових господарств і які лісники практично завідують цими речами, де йдуть незаконні вирубки. Ми встановимо всі незаконні вирубкі лісів і будуть люди притягнути до кримінальної відподальності посадові особи, які допустили незаконну вирубку лісів.


Крім того, ми до 1 вересня розробляємо нормативні документи, які започатковують абсолютно нові порядки вирубки лісів в Прикарпатській зоні, де будуть жорстко обмежені всі вирубки і де буде поставлено це під спеціальний режим контролю. Я думаю, що крім того ми сьогодні інвентаризуємо всі зсувні процеси, які відбуваються на території Прикарпаття, ми будемо робити додаткові заходи по зупиненню зсувних процесів, будемо фінансувати їх з резервного фонду Кабінету Міністрів.


 


Крім того, зараз на всіх територіях цих сміттєзвальників, а також ті, хто постраждали від стихійного лиха і там, де рухаються грунтові води, буде закуплена необхідна кількість спеціальних приборів, які будуть на побутовому рівні міряти якість води, і всі органи місцевого самоврядування будуть зобов’язані раз на тиждень міряти якість води цими побутовими приладами, і якщо вода буде неналежної якості, особливо в регіонах, де є сміттєзвалища, могильники, забруднення криниці, там буде держава завозити за свій рахунок питну воду для того, щоб людей забезпечувати питною водою.


 


 


Цілу низку рішень ми також прийняли по студентах та неповнолітніх дітях, які мешкають на території стихійного лиха. Перше рішення, яке прийнято, і воно є надзвичайно важливим для регіонів стихійного лиха – всі діти, які навчалися на І, ІІ, ІІІ, IV, інших рівнях акредитації, які є і проживають в родинах, де відбулося стихійне лихо, яких доторкнулося це стихійне лихо, з комерційної форми оплати будуть переведені на державну форму оплати за навчання. Це тому, що цим родинам потрібно дуже великі гроші витрачати на відновлення своїх будинків і на відновлення свого майна. Ми переводимо таких дітей на державну форму оплати праці, які вчаться і які є в родинах, які понесли наслідки стихійного лиха.


 


 


Друге – дітей ми будемо відправляти по залізниці безкоштовно і без обмеження тих дітей на лікування і оздоровлення, які живуть в родинах, які потерпіли стихійне лихо.


Крім того, ми звернулися до комерційних банків, до Ощадбанку, і по Ощадбанку прийняли відповідне рішення не знімати відсотків при перерахуванні коштів для постраждалих людей, тобто ці авансові виплати, які робляться, банк не буде брати комісійних ніяких плат і буде робити це безкоштовно практично.

Попередня

В постраждалі райони Тернопільський БЮТ відправив вантажні авто з будівельними матеріалами

Наступна

Тернопільська обласна молодіжна громадська організація ВМГО «Батьківщина молода» проводжала параолімпійців до Пекіну